Mala planinarska škola - vijesti

Biti planinar ozbiljan je sport!

Autor: Marinko Plazibat, 15. 3. 2023.

Gotovo svi učenici naše škole, ali i njihovi roditelji, znaju da u našoj školi postoji INA - Mladi planinari, u suradnji s planinarskim društvom PD „Zanatlija“ iz Osijeka,  a koju predvodi nastavnica Vjeronauka Ljiljana Mandurić. Svaki mjesec organizira se po jedan izlet na neku poznatu ili manje poznatu planinarsku destinaciju, te se s radošću iščekuje svaki novi izlet.

Iza nas su već godine iskustva i mnogi izleti, na radost svim mladih planinara naše škole. No na svakom izletu naučimo nešto novo i svoje iskustvo prenosimo na mlađe, ali i na zahtjevnije i duže izlete. Tako je 11. i 12. 3. 2023. godine organiziran dvodnevni izlet u Radoboj, u Krapinsko-zagorskoj županiji, na Strahinjčicu. Tema izleta bila je orijentacija uz pomoć kompasa i  karte te izrada čvorova koji se koriste u planinarenju, ali i polaganje ispita Male planinarske škole.

Iz Osijeka smo krenuli 11. 3. 2023. godine u 6 sati, u  Radoboj došli oko 10.30 sati, te krenuli na hodnju na Strahinjčicu. Svako dijete dobilo je kartu područja u dva mjerila te kompas. Uz vodstvo naših vodiča Ivana Čorka i Ivana Šaravanje te Ljiljane Mandurić, koji su sve objašnjavali.

Hodnja je po prekrasnom sunčanom vremenu, uz odmore i prekrasne poglede, trajala nekih 6 sati, 10 kilometara. Nakon hodnje smjestili smo se u prekrasan, novoizgrađeni Planinarski dom Radoboj te je uslijedila vježba izrade planinarskih čvorova. Naš vodič Ivan Čorak izradio je ploču s čvorovima te su djeca mogla i nakon vježbe probati samostalno izrađivati naučene čvorove.

U nedjelju, 12. 3. 2023., nakon doručka, imali smo pisani dio ispita MPŠ, pod budnim okom nastavnica Ivane Dolaček i Ljiljane Mandurić, voditeljice male planinarske škole.  Dok su se testovi pregledavali i ocjenjivali, otišli smo do obližnje šume te pristupili izradi gelendera (priručnog rukohvata u planini, na dijelovima teškim za penjanje i spuštanje), isprobavanju čvorova i spuštanju niz gelender.

Nakon povratka iz šume uslijedili su rezultati pisanog ispita, provjera vezanja barem jednog čvora, nakon čega smo ustanovili da su svi polaznici uspješno položili MPŠ.

U Osijek smo se vratili sretni, zadovoljni i puni dojmova.

Ljiljana Mandurić