Za plaćanje školske kuhinje i druga plaćanja upotrebljavajte

IBAN OŠ "Retfala":

HR05 2500 0091 1020 1231 4

Više o plaćanju kuhinje na:

POPIS UDŽBENIKA

Prilažemo vam popis udžbenika za školsku godinu 2017./2018

.

RAZGOVORI UGODNI

- Učitelji Martina Matijević, Maja Holoker, Radojka Podunavac, Ivona Ferić, Dijana Kovaček, Spomenka Grgić, Ljubica Potkovac, Sandra Vehabović, Irena Čerba, Sanda Slivac, Mirko Andrić, Mario Brozd, Goran Matasović i Luka Rimac te pedagoginja Mirjana Žnidaršić

. Sanda Ham, hrvatska jezikoslovka:
PRIVATNI JE JEZIK INTIMA, JAVNI JE ZAJEDNIŠTVO

- Ines Banjari, predavač na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku

« Studeni 2017 »

Povijest škole

KRONOLOGIJA ŠKOLSTVA U RETFALI

DUGA I BOGATA POVIJEST

pripremio: Danijel Jelaš

- U drugoj polovici 18. stoljeća spominju se prve škole u Retfali.

- Godine 1812. osnovana je pučka škola. U sljedećemu razdoblju u Njemačkoj Retfali djeluju Dječačka škola i Djevojačka učionica. One se kasnije ujedinjuju u jednu mješovitu koja je dobila novu jednokatnu zgradu u današnjoj Strossmayerovoj 179. U Mađarskoj Retfali sve do potkraj 19. stoljeća postoji Opća pučka škola kada se crkvena općina Mađarske Retfale uspjela izboriti za osnivanje konfesionalne (kalvinske) škole.

- Godine 1932. ukinuta je kalvinska škola te se učenici u upućuju u retfalačku pučku školu.

- Godine 1940. u okviru pučke škole počinje s radom odjel za djecu njemačke nacionalnosti koji je nastavu imao na njemačkom jeziku.

- Nakon Drugoga svjetskoga rata osnovana je II. narodna četverogodišnja škola. Nastava je organizirana za hrvatske odjele u zgradi u Strossmayerovoj ulici te za jedan mađarski odjel u Petöfijevoj, u prostorijama bivše mađarske škole.

- Kada je završena adaptacije stare zgrade retfalačke pučke škole 1957., osnovana je nova osmogodišnja OŠ „Vladimir Nazor“ spajanjem II. četverogodišnje i VII. osmogodišnje škole. Prve šk. g. školu je pohađalo 993 učenika u 27 odjela.

- Budući da se u sljedećemu razdoblju Retfala pojačano širila i naseljavala povećavao se i broj učenika, te je 1967. Retfala dobila još jednu školu, OŠ „Ivan Filipović“.

- Uslijed nove organizacije  škola do tada samostalne  škole „Vladimir Nazor“ Osijek, „Ivan Filipović“ Osijek, „Braća Guštin“ Višnjevac i „25. maj“ Josipovac 1980. udružuju se OŠ „14. travanj“.

- Porast broja učenika ponovno je aktualizirao problem nedostatka prostora. Nova školska zgrada sagrađena je i useljena 1985. te se za potrebe nastave škola „Vladimir Nazor“ koristila i starom i novom zgradom.

- Promjene u društvu početkom devedesetih godina 20. st. odrazile su se i na organizaciju škola pa se 1991. OŠ „Vladimir Nazor“ osamostaljuje i mijenja naziv u OŠ „Retfala“.

- U vrijeme Domovinskog rata nastavu nije bilo moguće održavati u Osijeku te su niži razredi OŠ „Retfala“ upućeni u Dom CK na Sljemenu, 5. i 6. u Jarovce, selo nedaleko od Bratislave u tadašnjoj Čehoslovačkoj, a 7. i 8. razredi smješteni su u Hrvatskom Židnju u Mađarskoj.

- Tijekom ratnih razaranja škola je pretrpjela materijalne i ljudske gubitke. Stara zgrada pogođena je 22. i 30. studenoga 1991. kada su ranjene nastavnice Ivanka Vukobrat  i Ružica Valinčić. Nova zgrada dobila je više pogodaka u minobacačkom napadu 11. svibnja 1992. Dana 12. prosinca 1991. u svojoj kući je poginuo učitelj Rudolf Šenk.

- Šk. g. 1992./1993. bila je godina oporavka. Školski prostor bio je devastiran. Zgradu u Strossmayerovoj na korištenje je dobila Srednja poljoprivredna i veterinarska škola (iselit će tek 2005.). Dodatno opterećenje predstavljao je velik broj izbjeglica i prognanika koji su činili gotovo 20% od ukupnog broja učenika.

- Učenici i nastavnici škole sudjeluju i u raznim projektima. Najznačajniji su svakako UNICEF-ovi programi Aktivno učenje i Odgoj za razvoj, toleranciju i suradnju i Odgoj za mir, a za uspješno okončan projekt Za sigurno i poticajno okruženje u školama od 2006. škola dobiva naziv Škola bez nasilja.

- OŠ „Retfala“ danas pohađa 700 učenika u 28 odjela, od toga je 13 nižih i 15 viših. Na školi je ukupno 60 zaposlenih, a nastavnički zbor broji 42 djelatnika