> Erasmus +  > KA2
KA2 projekti - vijesti, izvješća, reportaže

KA2 projekt „The Power of Understanding“ na Cipru

Autor: Marinko Plazibat, 25. 4. 2022.

Nastavnice Gordana Lušić i Stela Zubaj te učenici 7. i 8. razreda - Ana Kovač, Marko Đurđević, Csilla Rukovanjski i Fran Radan - sudjelovali su od 3. do 10. travnja 2022., u sklopu KA2 projekta „The Power of Understanding“, u mobilnosti na Cipru, u gradu Limassolu. Limassol je s preko 200.000 stanovnika drugi grad po veličini na Cipru. Najvažnija je ciparska luka i jedna od najvažnijih luka na Mediteranu te vrlo značajan turistički centar.

Koordinatorica našeg projekta na Cipru bila je Maria Polydorou. Tema rada našeg tima bila je zdrava prehrana. Naši učenici trebali su pripremiti dva kratka filma u kojima je trebalo prikazati postupak pripreme jednog našeg tradicionalnog jela, provesti anketu među učenicima koji su sudjelovali u projektu o  njihovim prehrambenim navikama i najzanimljivije odgovore statistički prikazati i ponijeti jedan dio naše narodne nošnje. Sve to uspješno smo prezentirali u našoj školi domaćinu, Gymnasium of Linopetra Limassol.

Naši ljubazni domaćini pokazali su nam školu, upoznali nas sa sustavom obrazovanja na Cipru, a sudjelovali smo i u pripremi mesnih okruglica u njihovoj učionici za  domaćinstvo. Tijekom radionica koje su se održavale U Linopetra Gymnasium predavanje nam je održao i nutricionist Mr Chari Costas. Radionice su bile pripremljene i za učenike i za nastavnike. Učenici su ukrašavali unaprijed pripremljene glinene ćupove, a za to vrijeme nastavnici su sudjelovali u radionicama kuhanja.

Za vrijeme boravka na Cipru posjetili smo Limassol Castle, The Archaeological Museum of Limassol i Limassol Municipal Library gdje nam je predavanje održala ministrica obrazovanja Dr.Chatzichristou Chrisoylla. Posjetili smo također Paphos City, Tombs of the Kings, Romans' mosaics i Curium Medieval Area. Bili smo u Omodos Village, Lefkara Village, posjetili Golden Donkeys Farm i vinariju Oinou Yi.

Bio je to jedan zanimljiv tjedan, pun prekrasnih doživljaja i novih prijateljstava.

Stela Zubaj

Projekt The Power of Understanding

Bili smo u Rumunjskoj, slijedi susret u našoj školi

ZAPOČELO OSTVARENJE NOVOGA ERASMUS+ PROJEKTA

U sklopu  projekta ERASMUS + KA229 pod nazivom “The Power of Understanding” (Snaga razumijevanja)  četiri učenice naše škole (Hanna Kaladić, Ana Magličić, Eva Getoš i Katarina Galinec), u pratnji učiteljice Tatjane Mioković i knjižničarke Ivane Hengl, koordinatorice projekta u OŠ “Retfala”, sudjelovale su od 27. do 31. siječnja 2020. u prvoj transnacionalnoj aktivnosti u “Vasile Parvan” školi u Barladu, Rumunjska.

U aktivnosti je sudjelovalo ukupno 19 učenika i 20 učitelja iz pet zemalja partnera u projektu (Cipar, Portugal, Litva, Španjolska, Hrvatska) te osam učitelja i 60 učenika iz škole domaćina kao nositelja projekta.   Aktivnost pod nazivom “ The  magic of the word” (Čarolija riječi)  obrađivala je temu  “Uloga  bajki u kulturi neke zemlje”.  Učenici su bili aktivno uključeni u sedam radionica te su, osim upoznavanja europske kulture kroz bajke i priče zemalja sudionica, imali prilike usavršiti svoju sposobnost komunikacije na engleskom jeziku te,  upoznavanjem i druženjem s vršnjacima iz pet europskih zemalja, razvijati toleranciju i uvažavanje drugih. Vlastitim izlaganjima i prezentacijama učenici su imali priliku razvijati sampouzdanje i motivaciju za učenje te upoznati kulturu i tradiciju drugih zemalja i predstaviti svoju.

S druge strane, učitelji su obogatili svoje iskustvo europske suradnje u okviru ERASMUS+ i eTwinning projekata, razmjenjivali iskustva  s kolegicama I kolegama i stručno se usavršavali upoznajući nove metode u poučavanju učenika za bolje razumijevanje pročitanog te, također, unaprijedili sposobnost komunikacije na engleskom jeziku.

Projekt se nastavlja drugom transnacionalnom aktivnosti čiji domaćin je OŠ “Retfala. Oko 20 učenika i 10 učitelja iz navedenih zemalja, uz učenike i učitelje naše škole, sudjelovat će u aktivnostima od 23. do 27. ožujka  na temu ekologije.

Tatjana Mioković

KA2 projekti

Uvodni sastanak partnera u sklopu Erasmus+ KA2 projekta “Eco Herit@ge Matters” u Portugalu

IZVRSNI PARTNERI OBEĆAVAJU IZVRSTAN REZULTAT

U sklopu kontaktnog seminara koji je dio Erasmus+ KA2 projekta “Eco-Herit@ge Matters”, naše učiteljice Ljiljana Mandurić i Maja Holoker boravile su od 6. do 10. studenoga 2019. u Portugalu. Seminar je održan u gradu Espinhu, u školama Gomes de Almeida i
Domingos Capela, te u školi u Ovaru pod vodstvom koordinatorice ovoga projekta Marise Rocha.

Na seminaru su sudjelovale i po dvije predstavnice drugih država sudionica ovoga projekta: Rumunjske, Grčke i Italije te naši domaćini iz Portugala, Marisa Rocha I Bruno Marques. Još jednom se potvrdilo kako je riječ o izvrsnim partnerima koji obećavaju izvanredan rad i rezultate projekta.

Tijekom seminara održane su radionice o orijentaciji i izradi QR kodova. Na seminaru su dogovorene daljnje aktivnosti ovoga projekta – datumi mobilnosti, broj učenika i učitelja po mobilnosti, financijski aspekti, mjesečne aktivnosti itd. Prva mobilnost na kojoj će sudjelovati dva učitelja i četvero učenika naše škole je u ožujku 2020.g. u Italiji.

Tijekom seminara učiteljice su imale priliku obići tri portugalske škole, upoznati se s organizacijom rada škola te upoznati učitelje i učenike. Posljedni dan seminara provele su u Portu, gradu predivne arhitekture koji odiše poviješću.

Prekrasna mjesta, ljubazni i nasmijani ljudi, tradicionalna hrana, predivne građevine - sve to je utkano u ovo putovanje, uspomene, nova iskustva, znanje i poznanstva koje nam je ono donijelo.

Obrigado Portugal!

Napisala: Maja Holoker