> Erasmus +  > KA2
KA2 projekti - vijesti, izvješća, reportaže

Projekt Eco Herit@ge Maters VIRTUALNO PUTOVANJE HRVATSKOM

Autor: Marinko Plazibat, 1. 4. 2021.

Članovi našeg Tima za projekte i dalje vrijedno rade. Osim sastanaka, pripremamo se za daljnje aktivnosti u sklopu projekta Eco Herit@ge Maters. Zbog trenutne epidemiološke situacije nismo u mogućnosti putovati „uživo“ pa smo se odlučili za virtualna putovanja državama sudionicama ovoga projekta.

Naši partneri iz Italije „poveli“ su nas u ožujku na putovanje Gangijem. Predstavili su kulturne i prirodne znamenitosti Gangija, lokalne plesove, pjesme, a dobili smo i originalni recept za tiramisu.

Naši su učenici, kao i mi učitelji, uživali u ovom putovanju. Postavljali su i dodatna pitanja i saznali više o Gangiju.  Na kraju sastanka odigrali smo kviz Kahoot kako bismo provjerili što smo naučili o Italiji.

Zajedno s našim partnerima iz Portugala, Grčke, Rumunjske i Italije sudjelovali smo u izradi međunarodnog animiranog filma. Likove za film izradili su učenici iz zemalja sudionica projekta.
Cijeli film montirat će nagrađivani portugalski animator. Naš lik je "Gospodin." On je zapravo gospodin pod navodnicima. Tipičan je korumpirani bogati političar, član visokog društva koji ne preza ni pred čim da bi ostvario svoje planove makar to ugrozilo druge ljude. Voli nositi skupa odjela i satove te redovito pokazivati svoje bogatstvo. Pitanje ekologije i zaštite okoliša za njega je obična "glupost" koja samo sprječava njegovo bogaćenje. Šimun Škobić (7.c) svojim izvrsnim crtežom predstavlja Hrvatsku u navedenom filmu, a Lovro Aračić (7.c) daje mu glas.

U travnju krećemo na virtualno putovanje Hrvatskom. Vrijedno pripremamo materijale za naše partnere. Predstavit ćemo prirodne ljepote Hrvatske i našeg grada kao i znamenitosti našega grada, Pampas, Tvrđu, osječke parkove. Upoznat ćemo ih i s našim tradicionalnim receptima. U pripremi je i izrada kviza Kahoot kako bismo vidjeli koliko smo bili dobri vodiči na ovom virtualnom putovanju.

učiteljica Maja Holoker

Projekt The Power of Understanding

Bili smo u Rumunjskoj, slijedi susret u našoj školi

ZAPOČELO OSTVARENJE NOVOGA ERASMUS+ PROJEKTA

U sklopu  projekta ERASMUS + KA229 pod nazivom “The Power of Understanding” (Snaga razumijevanja)  četiri učenice naše škole (Hanna Kaladić, Ana Magličić, Eva Getoš i Katarina Galinec), u pratnji učiteljice Tatjane Mioković i knjižničarke Ivane Hengl, koordinatorice projekta u OŠ “Retfala”, sudjelovale su od 27. do 31. siječnja 2020. u prvoj transnacionalnoj aktivnosti u “Vasile Parvan” školi u Barladu, Rumunjska.

U aktivnosti je sudjelovalo ukupno 19 učenika i 20 učitelja iz pet zemalja partnera u projektu (Cipar, Portugal, Litva, Španjolska, Hrvatska) te osam učitelja i 60 učenika iz škole domaćina kao nositelja projekta.   Aktivnost pod nazivom “ The  magic of the word” (Čarolija riječi)  obrađivala je temu  “Uloga  bajki u kulturi neke zemlje”.  Učenici su bili aktivno uključeni u sedam radionica te su, osim upoznavanja europske kulture kroz bajke i priče zemalja sudionica, imali prilike usavršiti svoju sposobnost komunikacije na engleskom jeziku te,  upoznavanjem i druženjem s vršnjacima iz pet europskih zemalja, razvijati toleranciju i uvažavanje drugih. Vlastitim izlaganjima i prezentacijama učenici su imali priliku razvijati sampouzdanje i motivaciju za učenje te upoznati kulturu i tradiciju drugih zemalja i predstaviti svoju.

S druge strane, učitelji su obogatili svoje iskustvo europske suradnje u okviru ERASMUS+ i eTwinning projekata, razmjenjivali iskustva  s kolegicama I kolegama i stručno se usavršavali upoznajući nove metode u poučavanju učenika za bolje razumijevanje pročitanog te, također, unaprijedili sposobnost komunikacije na engleskom jeziku.

Projekt se nastavlja drugom transnacionalnom aktivnosti čiji domaćin je OŠ “Retfala. Oko 20 učenika i 10 učitelja iz navedenih zemalja, uz učenike i učitelje naše škole, sudjelovat će u aktivnostima od 23. do 27. ožujka  na temu ekologije.

Tatjana Mioković

KA2 projekti

Uvodni sastanak partnera u sklopu Erasmus+ KA2 projekta “Eco Herit@ge Matters” u Portugalu

IZVRSNI PARTNERI OBEĆAVAJU IZVRSTAN REZULTAT

U sklopu kontaktnog seminara koji je dio Erasmus+ KA2 projekta “Eco-Herit@ge Matters”, naše učiteljice Ljiljana Mandurić i Maja Holoker boravile su od 6. do 10. studenoga 2019. u Portugalu. Seminar je održan u gradu Espinhu, u školama Gomes de Almeida i
Domingos Capela, te u školi u Ovaru pod vodstvom koordinatorice ovoga projekta Marise Rocha.

Na seminaru su sudjelovale i po dvije predstavnice drugih država sudionica ovoga projekta: Rumunjske, Grčke i Italije te naši domaćini iz Portugala, Marisa Rocha I Bruno Marques. Još jednom se potvrdilo kako je riječ o izvrsnim partnerima koji obećavaju izvanredan rad i rezultate projekta.

Tijekom seminara održane su radionice o orijentaciji i izradi QR kodova. Na seminaru su dogovorene daljnje aktivnosti ovoga projekta – datumi mobilnosti, broj učenika i učitelja po mobilnosti, financijski aspekti, mjesečne aktivnosti itd. Prva mobilnost na kojoj će sudjelovati dva učitelja i četvero učenika naše škole je u ožujku 2020.g. u Italiji.

Tijekom seminara učiteljice su imale priliku obići tri portugalske škole, upoznati se s organizacijom rada škola te upoznati učitelje i učenike. Posljedni dan seminara provele su u Portu, gradu predivne arhitekture koji odiše poviješću.

Prekrasna mjesta, ljubazni i nasmijani ljudi, tradicionalna hrana, predivne građevine - sve to je utkano u ovo putovanje, uspomene, nova iskustva, znanje i poznanstva koje nam je ono donijelo.

Obrigado Portugal!

Napisala: Maja Holoker