Posljednja mobilnost u Erasmus+ projektu „The Power of Understanding“

Autor: Marinko Plazibat, 1. 7. 2022.

Nakon tri aktivne godine međunarodni Erasmus+ projekt „The Power of Understanding“ bliži se kraju. Koordinatorica projekta Sanda Dominković i učiteljice Tanja Nemčanin i Ivana Palijan sudjelovale su na posljednjoj mobilnosti u Portugalu od 20. do 25. lipnja 2022.

Ova je mobilnost bila specifična po tome što su na njoj sudjelovali samo učitelji bez učenika te je tijekom pet dana u Portugalu provedena analiza svih prethodnih mobilnosti i aktivnosti.

Osim radionica u školi, na kojima su se koordinatori i učitelji dogovarali oko posljednjih aktivnosti koje će se odrađivati do 31.8.2022., kada projekt službeno završava, sudionici ove mobilnosti imali su priliku upoznati portugalski grad Setúbal i njegovu okolicu.

Prvoga dana mobilnosti, nakon prijepodneva provedenih na radionicama, posjetili smo gradsku jezgru Setúbala i bili na prijemu kod predstavnika grada u gradskoj vijećnici.

U utorak smo imali priliku doznati mnogo toga o dupinima koji žive na području estuarija rijeke Sado te smo ih na opće oduševljenje uspjeli vidjeti i uživo tijekom plovidbe tradicionalnim portugalskim brodom po rijeci Sado.

Srijeda je bila rezervirana za dogovore oko finalnog proizvoda našega projekta, tiskanog vodiča s metodama rada, a tijekom poslijepodneva posjetili smo Park prirode Arrabida i Park prirode Sado estuarija te malu tvornicu ručno rađenih keramičkih pločica, po kojima je prepoznatljiva portugalska arhitektura.

Tijekom posljednja dva dana, uz posljednje dogovore o budućim aktivnostima, imali smo priliku posjetiti rezervat rijeke Sado i plimni mlin kojim su se stanovnici toga područja u prošlosti koristili te grad Almada, koji je smješten nasuprot Lisabonu na obalama rijeke Tejo.

Sve tri vratile smo se u Osijek bogatije za neprocjenjivo iskustvo i nova znanja dobivena razmijenom iskustava s našim inozemnim kolegama te zahvalne svojim portugalskim kolegama na toplom gostoprimstvu.

Erasmus+ projekti beskrajna su vrela novih spoznaja, kako za učenike, tako i za učitelje, i nadamo se kako je ovo bio tek početak nezaboravnih međunarodnih iskustava koje će naša škola doživjeti.

Sanda Dominković