Velika osječka završnica projekta INCLuDE

Autor: Marinko Plazibat, 1. 7. 2022.

Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske provodi projekt sufinanciran sredstvima Fonda za azil, migracije i integraciju Europske unije pod nazivom INCLuDE“ – Međuresorna suradnja u osnaživanju državljana trećih zemalja. Jedan dio sveobuhvatnog projekta usmjeren je i na škole s ciljem senzibilizacije učenika o pitanjima njihovih vršnjaka koji dolaze iz trećih zemalja a povezani su s pojmovima kao što su azil, izbjeglištvo te migracije općenito.

ISTRAŽIVANJA I RAD U ŠKOLI

Naša škola dobila je čast i pravo sudjelovati u projektu jer se već četvrtu godinu istaknula kao škola u kojoj se uspješno provodi građanski odgoj i obrazovanje kao izvannastavna aktivnost. Provedbu projektnih aktivnosti na razini škole vodi učitelj geografije i voditelj građanskog odgoja i obrazovanja Mirko Andrić. Uključeni su bili učenici svih sedmih i osmih razreda na redovnoj nastavi, a dodatno i naglašeno su se uključili osmaši i osmašice koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje.  Naše se projektne aktivnosti provode pod nazivom Re-IN-Os (Retfala-INCLuDE- Osijek).

Sedmaši i sedmašice vrlo uspješnim istraživačkim radom istraživali su svoje obiteljske migracije u prethodne tri generacije. Koristeći suvremene mrežne alate kartografski su na posljetku prikazali brojne obiteljske migracije te osvijestili kako je pitanje migranata i izbjeglica naše obiteljsko, ali, na žalost, i naše suvremeno pitanje. Učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje su pomoću mrežnih alata izradili interaktivne digitalne plakate vezane uz ključne teme projekta (azilanti, migranti, migracijske krize itd.) te ih predstavili svim osmim razredima. Nadalje, sudjelovali su i uređenju kutka o INCLUDE projektu. Dodatno, sudjelovali su i na radionici o problematici izbjeglica i azilanata koju je 25. svibnja u našoj školi održao Centar za mir, nenasilje ljudska prava.

IZLOŽBE I SURADNJA

Na Dan škole, 15. lipnja 2022., otvorena je interaktivna izložba učeničkih radova (plakata i kartografskih prikaza) na kojoj su posjetitelji mogli skeniranjem QR kodova saznati više o projektu i aktivnostima, ali i zaigrati igru za provjeru znanja o naučenom. Bila je to prilika da svi učenici i njihovi roditelji, ali i zaposlenici škole prodube svoja saznanja o problematici kojoj je projekt posvećen. Izložba je bila izvrsno posjećena.

Budući da su projekt uključene još dvije osječke škole (OŠ Vladimira Becića i OŠ Ljudevita Gaja), spremno smo s njima koordinirali sve aktivnosti koje smo okrunili zajedničkim javnim predstavljanjem na Svjetski dan izbjeglica, 20. lipnja, od 18 do 20 sati na Trgu slobode u Osijeku. Na ovom trgu simboličkog imena tri su škole predstavile bogate projektne radove svojih učenika i učenica uz prigodan program. Programu su se priključile i Udruga Breza te Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek. Škole su građanima interaktivno (igre, radionica pletenja, prikaz video uradaka itd.) prikazale problematiku i svoj rad.

O javnom događaju na Trgu slobode izvijestili u i naši osječki mediji – poveznice:

Televizija Slavonije i Baranje

HRT Radio Osijek