Projekt INCLuDE kroz lokalnu akciju Re-IN-Os

Autor: Marinko Plazibat, 9. 6. 2022.

Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske provodi projekt sufinanciran sredstvima Fonda za azil, migracije i integraciju (u nastavku: AMIF) Europske unije pod nazivom „INCLuDE“ – Međuresorna suradnja u osnaživanju državljana trećih zemalja. Opći je cilj projekta jačanje preduvjeta za socijalnu uključenost državljana trećih zemalja.

Re-In-Os (Retfala-INCLuDE-Osijek) je naziv za lokalnu akciju unutar projekta INCLuDE. Riječ o seriji događanja koja sadržavaju više aktivnosti koje kao konačan cilj imaju završni događaj na Trgu slobode u Osijeku. Tri uključene škole iz Osijeka koje surađuju u provedbi aktivnosti, ponajviše u završnom događanju, su OŠ Ljudevita Gaja, OŠ Vladimira Becića i, naravno, OŠ „Retfala“. Važno je napomenuti da će one nastaviti projektne aktivnosti i nakon formalnog završetka projekta jer će škole međusobno razmijeniti izložbe i dodatno ih postaviti u prostoru Društvenog ateljea, Osijek.

Koordinatori ovih triju škola su u projektne aktivnosti uključili i tri važne osječke društveno angažirane udruge koje već imaju zapaženo djelovanje u području tematike ovog projekta, a to su „D kolektiv“ Osijek, „Nansen dijalog centar“ Osijek, i „Centar za mir, nenasilje i ljudska prava“ Osijek. Sinergijom triju škola i triju udruga postići će se daleko veći učinak senzibilizacije i vidljivosti projekta. Cilj svih aktivnosti je senzibilizacija učenika, kolega i lokalne zajednice za probleme s kojima se suočavaju izbjeglice i azilanti.

Aktivnosti na razini naše škole provodi koordinator Mirko Andrić u suradnji s učenicima i učenicama 7. i 8. razreda na redovnoj nastavi geografije te s onima koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje u 8. razredu.

Aktivnosti:

• upoznavanje s osnovnim terminima vezanim uz problematiku izbjeglica i azilanata u 8. razredu na nastavi geografije
  • predavanja i istraživački rad vezan uz izradu obiteljskog stabla usmjerenog na migracije i izbjeglištvo u 7. razredu na nastavi geografije
  • radionice vezane uz izradu izložbenih plakata na nastavi Građanskog odgoja i obrazovanja (plakati za završne izložbe)
  • osnivanje pratećeg eTwinning projekta s pratećim TwinSpace prostorom koji će biti platforma za umrežavanje, razmjenu ideja, prikaz aktivnosti i proizvoda učenika i školskih koordinatora triju škola
  • informiranje na Učiteljskom vijeću
  • radionica i predavanje „Centra za mir, nenasilje i ljudska prava“ o problematici izbjeglica i migranata u Republici Hrvatskoj s naglaskom na lokalni kontekst
  • postavljanje izložbe plakata u školi povodom dana škole
  • završno događanje triju škola i triju udruga na jednom od centralnih trgova Osijeka- Trgu slobode s ciljem senzibilizacije i vidljivosti na lokalnoj i regionalnoj razini, umrežavanja škola i udruga te razmjenjivanja iskustava učenika i kolega (Tri škole će istovremeno postaviti svoje izložbe i odraditi evaluacijske aktivnosti sa svim dionicima.)
  • putujuća izložba u trima školama i Društvenom ateljeu u Osijeku.

U realizaciju projektnih aktivnosti uključene su ranije navedene tri osječke osnovne škole i tri osječke udruge. Školski koordinatori upravljaju aktivnostima unutar svojih škola, a kolega Marko Rajić kao školski koordinator iz OŠ Vladimira Becića je kontakt osoba i nositelj zajedničkih koordinacijskih aktivnosti koje uključuju škole i udruge.

Na razini škole glavni je koordinator Mirko Andrić, koji u projekte aktivnosti uključuje učenike koji pohađaju redovnu nastavu geografije u 7. i 8. razredu te one koji u 8. razredu pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje. Glavni učenici nositelji aktivnosti na razini škole su učenici i učenice koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje.

Mirko Andrić