preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Retfala" Osijek

 > Izdvajamo:
Novosti

The Power of Understanding u Osijeku BILI SMO ODLIČNI DOMAĆINI

Autor: Marinko Plazibat, 1. 4. 2022.

Naša je škola od 21. do 25. ožujka 2022. bila domaćin u Erasmus+ projektu „The Power of Understanding“ gostima iz pet zemalja: Cipra, Portugala, Rumunjske, Španjolska i Litve (24 učenika i 12 učitelja) . Mobilnost u Osijeku bila je četvrta po redu u ovome projektu, koji je započeo još 2019., ali je zbog pandemije produžen do kolovoza 2022.

Tijekom pet nezaboravnih dana naši su učenici i učitelji pokazali svu raskoš pravog slavonskog gostoprimstva, ljepotu našega kraja te organizirali mnoge zanimljive radionice.

Prvoga dana, 21. 3. 2022., u OŠ „Retfala“ u prijepodnevnim je satima organiziran kulturno-umjetnički program na kojemu je sudjelovao školski zbor predvođen učiteljicom Ivonom Ferić te uz pratnju Tamburaškog društva „Batorek“, školska plesna skupina učiteljice Tanje Nemčanin te učenice Ana Babić, Lucija Matasović i Lana Dizdar na gudačkim instrumentima. Pozdrave i dobrodošlicu gostima uputili su koordinatorica projekta Sanda Dominković, ravnatelj škole Igor Kopić te zamjenik gradonačelnika grada Osijeka Dragan Vulin. Nakon doručka koji se sastojao od slavonskih delicija i predstavljanja svih timova, učiteljica Ivana Palijan održala je s učenicima radionicu za upoznavanje. Uslijedio je ručak uz Dravu te informativna šetnja gradom pod vodstvom turističkog vodiča Turističke zajednice grada Osijeka. Dan je završio večerom u školi i odličnom zabavom uz karaoke i ples.

Utorak je bio dan rezerviran za terenske aktivnosti u sklopu projekta Hrvatskih šuma „Naturavita“, na kojima su učenici i učitelji iz svih zemalja sudionica projekta sudjelovali u radionici na kojoj su s pomoću kompasa i dalekozora rješavali praktične zadatke, a nakon toga posjetili su Zlatnu Gredu i Kopački rit u kojem su se upoznali s bogatom bioraznolikošću toga parka prirode.

U srijedu su naši gosti bolje upoznali grad Osijek prilikom radionice s QR kodovima i mapiranja grada pod vodstvom učiteljice Ivane Dolaček. Prekrasan, vedar i sunčan dan bio je sjajna prilika da naši gosti dožive boje, mirise i ritam naše slavonske metropole, obave kupovinu u centru grada, a i da se učitelji opuste uz kavu s pogledom na rijeku Dravu. Nakon ručka, gosti su se uputili u školu na kviz u kojemu su pokazali koliko su upoznali naš grad. Pobjednik kviza nagrađen je simboličnim darom za uspomenu. Na svečanoj večeri sudionicima su dodijeljeni certifikati, nakon čega se proslavilo uz tortu i pjesmu.

Četvrtak je ponovno bio dan rezerviran za upoznavanje prirodnih ljepota. Prva je postaja bila Jankovac, izletište Nacionalnog parka Papuk, gdje su naši gosti uživali u prekrasnim prizorima modrozelenoga jezera i po prvi put u životu vidjeli mnoge biljke i životinje. Najviše ih se dojmio vodopad Skakavac koji je ubrzo postao omiljeno mjesto za fotografiranje i kulisa brojnih „selfija“. Nakon okrjepe u planinskoj kući nastavili smo put Đakova. Posjetili smo Državnu ergelu lipicanaca, gdje su naši gosti doznali mnogo toga o povijesti ergele uz stručno prevođenje učiteljice Ivane Palijan te uživali u društvu tih plemenitih životinja. Nastavili smo se dičiti lijepim Đakovom uz šetnju gradom i posjetu katedrali, o čijoj nam je povijesti brojne zanimljivosti ispričala učiteljica Ivana Palijan. Večer je završila u odličnom raspoloženju na večeri u restoranu „Kuća dida Tunje“ uz nezaobilaznu pjesmu i ples.

Posljednji se dan našega domaćinstva sastojao od tri radionice koje su se održale u prostorijama naše škole. Učiteljice Ivana Palijan i Gordana Lušić održale su gostima vrlo zanimljivu radionicu o hrvatskom jeziku. Iduća radionica bila je posvećena tradicionalnoj slavonskoj pjesmi – bećarcu. Uz učiteljice Tatjanu Mioković, Ružicu Jerbić i Tanju Nemčanin, bećarac je našim gostima približio i državni prvak u pjevanju bećeraca Stjepan Knežević uz pratnju tamburaša Matije Minarika, a na raspjevanoj su radionici nastali bećarci na pet stranih jezika. Treća je radionica bila o eTwinning platformi, a održao ju je učitelj Mirko Andrić. Nakon ručka uslijedio je rastanak - naši gosti iznijeli su svoje zadovoljstvo boravkom u Osijeku, a naši su učenici, uz poneku suzu, ispratili svoje nove prijatelje.

Domaćinstvo Erasmus+ projekta pokazalo se kao nenadmašan vid iskustvenog učenja, kako za naše učenike, tako i za učitelje. Razvijanje empatije, razbijanje predrasuda, izlasci iz zone komfora, komunikacija na stranom jeziku i jedna posebna vrsta zajedništva koju smo doživjeli sudjelovanjem u ovome projektu iskustvo je koje nas je sve obogatilo na mnogo načina i koje ćemo pamtiti do kraja života.

Sanda Dominković, koordinatorica projekta u OŠ „Retfala“




Pogledaj školski list
 
 
Produženi boravak

U prilogu možete pogledati što sve rade djeca u našim produženim boravcima zajedno s njihovim vrijednim učiteljicama.

Udžbenici
Zlostavljanje u školi

Svim roditeljima preporučujemo knjigu uvažene sveučilišne profesorice Majde Rijavec.

POMOĆI ĆE NAM

Zdravlje - o HPV-u

Humani papilomavirusi (HPV) virusi su koji uzrokuju bradavice i abnormalan rast tkiva. Postoji više od 100 tipova humanih papilomavirusa, od kojih su neki povezani s genitalnim karcinomima.

Priloženi dokumenti:
BudiMrak.html
o HPV-u.pdf

MEDIJSKI PORTALI
CMS za škole logo
Osnovna škola "Retfala" Osijek / Kapelska 51 A, HR-31000 Osijek / os-retfala-os.skole.hr / ured@os-retfala-os.skole.hr
preskoči na navigaciju