Posjet Muzeju školjkaša i ostalog vodenog svijeta - GLORIA MARIS

Autor: Marinko Plazibat, 21. 2. 2022.

„Prirodnjaci“ naše škole, u pratnji učiteljice prirode Ivane Dolaček,  uputili  su se 15. veljače u osječku Tvrđu  kako bi posjetili Udrugu GLORIA MARIS čija se izložba vodenog svijeta nekadašnjeg Panonskog mora, Drave, Dunava te svih mora svijeta sada nalazi na novoj, većoj i prostranoj lokaciji.

Po broju primjeraka izložba je najveća u Hrvatskoj i srednjoj Europi, a tijekom boravka u muzeju  naši domaćini, gospodin Vladimir Filipović i gospođa Mandica Stjepanović, s velikom su nam ljubavlju i pažnjom predstavili i ispričali mnoge zanimljive priče o svojoj izložbi. Učenicu Katju Kolareić dojmio se velik broj izloženih kućica i ljuštura puževa i školjkaša iz raznih dijelova svijeta. Tinu Samardžić, Hedu Mergl i Petru Batrnek oduševile su raznolike boje ljuštura i školjkaša. Timea Marček dobro je zapamtila kako izgleda i koje je veličine najotrovnija životinja na svijetu. Petra Kristić oduševila se koraljima i njihovom raznolikošću. Mia Medić će dva puta razmisliti o kupanju u moru nakon što se priča o morskim psima. Rio Vučak bio je oduševljen svime viđenim. Gabrijela Smiljanića oduševila je priča o najvećem morskom psu megalodonu, a od danas je i ponosni vlasnik jednog zuba ove izumrle vrste morskoga psa. Ivan Marković divio se fosilnim primjercima trilobita, a Jure Jurić pamtio je nazive svih otrovnih životinja. Evo, dragi učenici, i nekoliko savjeta koje smo dobili i dijelimo ih s vama:

1. Ako se kreće u istraživanje nekoga područja, prvi je korak prikupiti informacije o području koje se želi posjetiti kako bi na vrijeme i pravilno reagirali na situacije u kojima se nađemo.
  2. Prilikom susreta s morskim psom ili plivaj prema njemu ili ga je potrebno ubosti prstom u oko. Nadajmo se da do toga neće doći.
  3. Oprezno s ražama. Imaju prikrivenu otrovnu bodlju!
  4. Ukoliko vam nogu zarobi najveći školjkaš na svijetu, ostanite mirni jer je ona svoje ljušture zatvorila iz straha. Ako ste mirni, vrlo brzo će vas pustiti.
  5. Svaka školjka stvara biser.

Nismo imali dovoljno vremena poslušati sve priče te pregledati sve izložene primjerke, stoga najavljujemo ponovni posjet ovoj izložbi kako bismo doznali još više o primjercima koji su prikupljani više od pedeset godina.

Prirodnjaci šestih razreda