Obavijest Dječje osječke kreativne kućice (Dokkica)

Autor: Marinko Plazibat, 11. 9. 2013.

Drava Fest / Modern Silence Film Festival

POZIV FILMOLJUPCIMA I MALIM GLUMCIMA U DOKKICU

U sklopu Drava Festa* u Dokkici (L. Jagera 12) će se u periodu od 17. do 19. rujna u vremenu od 17:30 do 19.30 sati održavati radionica nijemog filma za djecu od 8 do 14 godina.

Za djecu koja vole film i glumu, ovo je zgodna prilika da postanu dio vesele filmske ekipe i sudjeluju u stvaranju nijemog filma (...)

Prijave na e-mail: udruga.dokkica@gmail.com uz : ime i prezime djeteta, razred, ime roditelja i kontakt broj, na tel. 272 583 ili na mob. 091 1565 922.

U svijet nijemog filma uvest će vas Charlie Chaplin i njegovi suradnici Ivan Kristijan Majić, dramski pedagog i kazališni redatelj, Doroteja Blagus, nekadašnja članica filmske družine „Almodovarci“ pri Medicinskoj školi u Osijeku i volonterka Dokkice, Ines Perić, dječja animatorica i promotorica aktivnosti Dokkice te učenici Medicinske škole, sadašnji članovi filmske družine „Almodovarci“ kao asistenti  i to u radionici nijemog filma „Ima slike – nema tona“.

Nekada daaaavno, filmovi nisu bili poput današnjih. Specijalni efekti kakve danas vidiš na filmu, nisu bili ni približno mogući. No, ne samo da nije bilo moguće raditi specijalne efekte, film se nije mogao snimiti zajedno sa zvukom, a o boji da i ne pričamo. Tako su staaaari, crno-bijeli filmovi bez zvuka, zvani nijemi filmovi, bili prvi počeci filmskog stvaralaštva. Umjesto tišine, gledatelji su film pratili uz dodatak glazbe, a sve ono što su glumci htjeli „ispričati“ morali su jako dobro scenski prikazati uz pokoje pisano pojašnjenje koje se ubacivalo prilikom montaže filma.

Radionica je besplatna.

*Drava Fest /  Modern Silence Film Festival je novi festival u organizaciji Kinematografa Osijek a spaja nekoliko različitih glazbenih pravaca te filmsku, kazališnu, književnu kulturu, kulturu mladih i nove medijske kulture i kao takav kreativnim, umjetničkim jezikom čini most koji povezuje različite generacije. Prvo izdanje Drava Festa koji će se održati od 13. do 21. rujna 2013.

I. P.