Projekt osmih razreda CIJELU GODINU PUTOVALI SRCEM

Autor: Marinko Plazibat, 1. 6. 2013.

Napisala: Gordana Lušić, učiteljica hrvatskog jezika

Povodom Dana OŠ „Retfala“, 29. svibnja 2013., u školskomu holu predstavljen je plakatima projekt „Putujemo srcem“,  nastao suradnjom učenika svih osmih razreda i mnogih njihovih učitelja, a ostvarivan tijekom cijele školske godine. Priprema projekta počela je još u kolovozu 2012. prije polaska na višednevnu ekskurziju u Dalmaciju (...)

Ekskurzija, iznimno bogata sadržajima, bila je izvrsna motivacija i izvor novih znanja i iskustava. Učenici su, prema naputcima učiteljica, PUTOVALI SRCEM, gledali srcem, osjećali svim osjetilima mjesta u kojima su boravili i kroz koja su prošli...

Kao rezultat, nastali su prekrasni putopisi koje su već u listopadu naučili pisati na satima hrvatskog  jezika.

Fotografirali su i skicirali na ekskurziji, a slikali u školi  na satima likovne kulture. Tako su nastale impresivne razglednice krajolika koje su još dugo nosili u sebi.

Posjet Smiljanu, rodnom mjestu Nikole Tesle, ostavio je dubok trag u nekim učenicima, posebice našim „prirodnjacima“. Puno toga smo čuli, ali i naučili o ovom velikom čovjeku. Znanje su proširili na satima fizike u 8. razredu, a kao rezultat vidimo primjenu Teslinih izuma u svakodnevnom životu. Učenici su napravili primjer serijskog i paralelnog spoja trošila u kućanstvu.

Budući  da smo u Dalmaciji posjetili brojne muzeje, čuli smo puno o prebogatoj kulturnoh baštini ovog dijela naše zemlje. Zadar, Šibenik, Biograd... prave su riznice povijesnog i kulturnog blaga. Na satima povijesti  i geografije, učeći o Hrvatskoj, posebno su se posvetili ovom dijelu Lijepe naše i svoja znanja i iskustva pretočili u zanimljiv plakat koji sadrži i zemljovid s ucrtanom rutom našega putovanja!

Glazba, narodne nošnje, glazbala i običaji teme su koje učimo na predmetu glazbena kultura.  Naravno da su ovi sadržaji, obogaćeni iskustvom, bili još bolje usvojeni, a rezultat je raskošni plakat naših učenika.

Posjetili smo brojne crkve, a mnogi učenici su ih doista doživjeli svim srcem i svoja zapažanja zabilježili u  Knjigama rasta u vjeri koje su izradili na satima vjeronauka.

Sigurno je da emocija može biti iskrena i na stranom  jeziku. Dokazuju to radovi naših osmaša koji su pisani na engleskom jeziku, a pisali su o  cijeloj Hrvatskoj, posebice detaljno o krajevima koje su proputovali na ovoj ekskurziji.

Projekt je nastajao polako, ali s lakoćom, kako to inače biva kada se uči srcem, a obogati vlastitim iskustvom.