___________________________________________________ Noć vještica… NEKRITIČKA IZLIKA ZA TULUMARENJE

Autor: Marinko Plazibat, 1. 11. 2012.

Napisala: Kristina Čavlović, 6.a

Neki među nama učenicima 31. listopada maskiraju se u svakakve strašne likove, pripremaju zabave i od susjeda moljakaju slatkiše. Dakako, povod je Noć vještica ili Halloween (što je skraćenica od All Hallow's Eve ili Hallow Eve  - Sveta večer, tj. noć uoči Svih svetih). O njoj govorimo na satu Engleskoga jezika jer je u engleskoj kulturi taj dan jako važan, no kod nas se on uglavnom smatra bogohuljenjem (...)

Rijetko tko se maskira, a to je prošle godine stvarno iznenadilo jednog novopečenog petaša koji je u školu došao iscrtanog lica. Ove godine nismo imali takvih problema; svi su svoje maske sačuvali za zabavu kod kuće.

Na zabavama za Noć vještica uglavnom se prvo igraju neke igre (boca istine i sl.), a kad smo bili mlađi igrale su se i društvene igre. Poslije igara gledao se neki horor (preporuka: Paranormalno, Slagalica strave, Buđenje, Krug…), a zatim se išlo - ako su djeca raspoložena - gnjaviti susjede s ciljem da se dobije što više slatkiša i novca.

Oni stariji idu u grad na jednu od organiziranih zabava. Oni se čak i više brinu o kostimima – trude se biti što originalniji i što strašniji, dok mlađima to nije baš neka briga.

KAKO JE POČELO

No, znaju li oni koji ga slave zašto se taj dan slavi?

Stari narod Kelti prvoga studenoga slavili su početak nove godine i posvećivali su ga bogu sunca i gospodaru smrti. Vjerovali su da će uoči nove godine, za vrijeme punog mjeseca, mrtvi ustati iz svojih grobova, dolaziti na Zemlju i tražiti svoje domove. U strahu od pojavljivanja mrtvih, Kelti su stavljali na lica strašne maske i stvarali buku. Neki bi čak i stavljali izdubljene repe, cikle ili krumpir s upaljenom svijećom na pragove svojih kuća kako bi se zaštitili.

Bundeva postaje popularna na Noć vještica tek u 16. stoljeću u Americi, a tek zatim u ostatku svijeta. Ali, postoji jedna posve drugačija legenda o izdubljivanju kojekakvog povrća - irska legenda o Jack–o'–Lanternu (Jack Fenjer). Naime, kovač Jack je prevario vraga u gostionici, pozvavši ga na piće. Ovaj se pretvorio u novčić, a Jack ga je spremio u džep. Dosjetljivi kovač nije htio osloboditi vraga dok mu nije obećao da mu nikada ne će nauditi. Kada je Jack umro, nije mogao ući ni u raj (zbog svojih grijeha) ni u pakao (jer je vrag održao svoje obećanje). Obeshrabren, Jack je od vraga zatražio malo žeravice kako bi u mračnoj noći vidio kamo ide. Pronašao je nekakvu repu, te u nju stavio žeravicu načinivši svjetiljku. Odonda, cijelo vrijeme luta po tami tražeći svoj put, postavši simbol proklete duše koja luta između svjetova.

ZABORAVLJAJU NA SVE SVETE

Zabavljajući se pod maskama dan prije, mnogo nas zaboravlja na Sve svete. Pojedinci posvećuju planiranju zabave i kostima za Noć vještica više vremena nego za školu, što također nije za pohvaliti. Mnogi samo traže izliku za tulumarenje, pa opet pretjeraju. Osobno nisam u potpunosti protiv ideje o Noći vještica, ali mislim da bi se mnogi trebali malo ohladiti i više se usredotočiti na dan poslije, koji je i mnogo važniji.