Učiteljice Lene i Hanne: u Danskoj nema ocjenjivanja sve do 9. razreda!

Autor: Marina Tomić, 27. 11. 2023.

Učiteljice iz Danske bile su od 20. do 23. 11. u stručnom „job shadowing“ posjetu u našoj školi u sklopu njihovoga Erasmus projekta s ciljem stvaranja kontakata s učiteljima iz drugih zemalja te stjecanja iskustava promatranjem načina održavanja nastave u drugim zemljama.

Naše gošće Lene i Hanne upoznale su se s nastavnicom Ivanom Palijan na stručnom seminaru u Pragu, nakon čega su ju kontaktirale te izrazile želju posjetiti našu školu. Predstavile su se i nama učenicima kratkim predavanjem u kojem smo saznale više o njima, njihovom školstvu te životu u Danskoj.

Učiteljica Hanne ima supruga Christiana i četiri kćeri. Pričala nam je o svojim zanimljivim hobijima kao što su, primjerice, lov ili obiteljska godišnja trčanja s Frederikom, prijestolonasljednikom Danske.
Učiteljica Lene voli kampirati i ići u duge šetnje, pa je tako prošle godine išla pješice od Portugala sve do Španjolske. Živi na selu gdje slobodno vrijeme najradije provodi jašući svoja četiri konja.

Saznali smo da se Danska dijeli na 3 djela, Fyn, Sjælland i Jylland (na kojemu su smještene naše gošće), a poznata je po svojoj arhitekturi i dizajnuH. C. Andersenu, kockicama Lego i, primjerice, trgovačkom lancu Jysk.

Njihova škola zove se Nordenskov, ima oblik slova 'H', stara je 44 godine, ali izgleda poput nove. Sve su učionice vrlo moderne, imaju mnogo dekoracija, a i svaka učionica ima svoj toalet.

Danski školski sustav sastoji se od 9 razreda osnovne škole, nema testiranja ni ocjenjivanja sve do 9. razreda kada učenici polažu usmene i pisane ispite prema kojima se upisuju u srednje škole. Nastava se odvija samo ujutro. Učenici imaju dva odmora tijekom dana, jedan od 20, a drugi od 30 minuta. Tijekom odmora moraju izaći na školsko dvorište i provesti vrijeme na svježem zraku.

Za kraj smo učiteljice upitale što bi izdvojile kao najuzbudljiviji dio učiteljskog posla, na što je učiteljica Hanne odgovorila da voli upoznavati svoje učenike i to što ju uvijek zagrle kada ju vide, dok je učiteljica Lene priznala da je najbolji dio pogledati svoje učenike i biti ponosan na to koliko su daleko stigli i koliko su puno naučili.

Helena Vidaković, 7. c