Novi projekt - Prvi 4-TE-RE-OS

Autor: Marinko Plazibat, 13. 11. 2022.

Radi poticanja praktičnog, znanstvenog i multidisciplinarnog pristupa radu učitelji i učiteljice Kemije, Biologije, Fizike i Geografije odlučili su ove godine provesti vlastiti projekt 4-TE-RE-OS (4 terenske nastave OŠ „Retfala“, Osijek). Projekt je prijavljen i Ministarstvu znanosti i obrazovanja za potporu izvannastavnim aktivnostima, a rezultati prijave očekuju se uskoro. 4 učitelja/učiteljice (Mirko Andrić, Ivana Dolaček, Tomislava Jukić i Vlatka Šalić Dujmić) kroz 4 terenske nastave u 4 godišnja doba omogućit će učenicima i učenicama razvoj praktičnih znanstvenih vještina upoznavajući 4 različita područja svoje lokalne zajednice. Planirana 4 terenska izlaska su:

1. Jesen - Pampas (4.11. - Međunarodni dan izvanučioničke nastave)
  2. Zima - Dvorište Škole (11.2. - Međunarodni dan žena u znanosti)
  3. Proljeće - Livade i polja južno od Retfale  (21.3. - Dan darovitih učenika)
  4. Ljeto - Lijeva obala Drave prema PP Kopački rit – biciklima (5.6. - Svjetski dan zaštite okoliša)

Svaka aktivnost planirana je, osim u različito godišnje doba, i na posebne datume kojima će se obilježiti važnost znanosti i terenskog rada. Nakon svake terenske aktivnosti - u kojima će biti ostvarene vježbe orijentacije, uzimanje analize uzoraka tla i vode, promatranje živog svijeta itd. - bit će održani sastanci evaluacije i analize u kojima će učenici i učenice dobiti priliku analizirati terenske uzorke i evaluirati terenski izlazak.

Evo što je o našoj prvoj terenskoj nastavi zabilježila učenica Petra Batrnek iz 7.a razreda:

„Povodom projekta 4 Te-Re-Os (4 terenske nastave OŠ Retfala, Osijek) za učenike 6., 7. i 8. razreda koji idu na dodatnu nastavu geografije, fizike, kemije i biologije organizirane su 4 terenske nastave u 4 godišnja doba. Tako smo mi 3.11.2022., povodom Međunarodnog dana izvanučioničke nastave, krenuli na prvu. Išli smo na Pampas. S nama su išli učitelj Geografije Mirko Andrić, učiteljica Biologije Vlatka Šalić Dujmić i učiteljica Fizike Tomislava Jukić.

Podijelili smo se u skupine i svatko je dobio ruksak u kojem je bio kompas i listići koje smo trebali riješiti. Došli smo na Pampas i krenuli na posao! Iz Fizike nam je zadatak bio mjeriti brzinu naše rijeke Drave. Osim brzine mjerili smo i temperaturu rijeke. Iz Geografije smo dobili listić s raznolikim zadacima. Koristili smo se topografskom kartom Osijeka i određivali mjesta na njoj... Određivali smo mjerila i crtali tumač znakova te pisali put od škole do Pampasa i orijentirali se kompasom. Iz Biologije smo uzimali uzorke vode i tla.

Bilo je jako zanimljivo i veselimo se sljedećoj terenskoj nastavi i sljedećem godišnjem dobu!“

Mirko Andrić