Obavijest roditeljima djece dorasle za upis u I. razred u školskoj 2024./25. godini

Autor: Igor Kopić, 2. 2. 2024.

Dana 22. veljače 2024. godine u Nacionalnom informacijskom sustavu upisa u osnovne škole otvaraju se prijave za redovan upis u prvi razred osnovne škole. Roditelji će preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/ moći podnijeti prijavu za upis svog djeteta u prvi razred osnovne škole, sve do 31. ožujka 2024. godine.

Prijave za upis djece s već utvrđenim teškoćama moguće su već od 01. veljače do 31.ožujka 2024. godine.

Obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice  za ulazak u portal moraju se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis djeteta učiniti umjesto njih.

Više u priloženim dokumentima.

Prijave za upis djece s već utvrđenim teškoćama moguće su već od 01. veljače do 31.ožujka 2024. godine.

Obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice  za ulazak u portal moraju se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis djeteta učiniti umjesto njih.

1.  Od 22. veljače do 31. ožujka 2024. godine roditelji  preko poveznice  https://osnovne.e-upisi.hr/  podnose prijavu za upis djeteta u prvi razred.

2. Roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal, prijave za upis djeteta obavljaju na brojeve:

091 606 8610 (psihologinja) i 091 606 8611 (pedagoginja)

prema sljedećem rasporedu:

• Ponedjeljkom i utorkom  od 12.00 do 17.30  sati
  • Srijedom od 8.00 – 17.30 sati
  • Četvrtkom i petkom od 8.00 do 12.00 sati

Za prijavu su potrebni sljedeći podaci: ime i prezime djeteta, datum rođenja, adresa stanovanja i kontakt roditelja; obavezno naglasiti ukoliko roditelj planira upisati dijete u školu izvan upisnog područja.

3. Prijave za liječničke preglede (Domu zdravlja Industrijska četvrt,Drinska 8,  dr. Iris Pintarić)  prema uputama na mrežnim stranicama.

4. Termine za provjeru psihofizičke zrelosti (razgovor s pedagoginjom i testiranje kod psihologa), roditelji će dobiti pozivom na gore ispisane brojeve telefona  od 15. ožujka 2024.

ODGODA UPISA

Sukladno čl.9 stavak 2.Pravilnika o postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, Stručno povjerenstvo škole predložit će Upravnom odjelu za obrazovanje i mlade  odgodu upisa u prvi razred ako:

• procijeni na temelju neposrednog pregleda i dostavljene dokumentacije o psihofizičkom stanju djeteta da bi odgoda upisa pozitivno utjecala na djetetov psihofizički razvoj
  • ako se dijete nalazi ili će se početkom godine nalaziti na liječenju ili rehabilitaciji u zdravstvenoj ustanovi u trajanju duljem od mjesec dana i ukoliko u toj ustanovi nije organizirana nastava

Roditelji koji žele odgoditi upis djeteta u osnovnu školu za jednu školsku godinu iz opravdanih razloga, također moraju prijaviti dijete za pregled i tek nakon provedenog postupka utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta,

Stručno povjerenstvo će odlučiti i podnijeti svoj prijedlog i mišljenje Upravnom odjelu za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije.

Roditelj je dužan dati obrazloženje i priložiti mišljenje liječnika specijalista, stručnjaka koji provode rehabilitacijske postupke,  ili potvrdu da se s početkom školske godine dijete nalazi ili će se nalaziti na bolničkom liječenju duljem od mjesec dana (ali samo u slučaju da u zdravstvenoj ustanovi u kojoj će se dijete liječiti nije organiziran obrazovni proces).

Ravnatelj škole:

Igor Kopić, prof