Kreativnost i edukativnost STEM radionica

Autor: Marina Tomić, 8. 12. 2023.

STEM radionice interaktivni su program koji obuhvaća područja poput primijenjenog multimedijskog računarstvarobotike te inženjerstva, a radionice iz navedenih područja održavale su se i u našoj školi.

Zainteresirani su učenici tako imali priliku naučiti više o 3D modeliranju i printanju uz voditelja radionice Marija Čačića, dok ih je Tomislav Pandurić poučio više o zanimljivom svijetu kodiranja.

Imali smo ponuđene tri radionice: 3D modeliranje3D ispis i kodiranje. Izabrao sam ići na 3D modeliranje i kodiranje.

Kodiranje je bilo u Python-u. Dosta sam toga o Python-u već znao jer me to jako zanimalo, pa sam učio iz knjiga i s YouTube-a. Na kodiranju sam bio jedini petaš, a sudjelovalo je još desetak sedmaša. Jako sam se iznenadio što sam većinu toga znao. Često sam bio i najbrži u rješavanju zadataka, ali dosta sam novoga naučio.

Na kraju sam ostao jedan sat sam s učiteljem jer su sedmaši morali ići na nastavu. Tada smo razgovarali o tome kako mi se sve na radionici jako svidjelo.

Bilo je baš zabavno! Jedva čekam sljedeću takvu radionicu.

Leon Žlender, 5. a

Pohađao sam radionicu 3D modeliranja na kojoj smo koristili program TinkerCAD u kojemu nikada ranije nisam radio.

Na početku smo svi dobili knjige koje je napisao nastavnik koji nam je predavao. Nisam se osjećao kao na uobičajenoj nastavi, već je bilo opuštenije. Pravili smo razne modele, uključujući rakete i privjeske za ključeve koje smo dobili priliku isprintati 3D printerom.

Zabavio sam se, ali i naučio puno o 3D modeliranju.

Luka Đurđević, 5. a