> preporuke
Preporuke
Kako bismo pomogli roditeljima i ostalima zainteresiranima u odgoju djece, ovdje ćemo postavljati korisne poveznice i prilagati dobodošle tekstove.
Pogledajte ih povremeno, nadamo se da će vam koristiti.

Neke od priloženih i drugi tekstovi mogu se naći:

- na Portalu za škole:

- na stranici Obiteljskoga centra Bjelovarsko-bilogorske županije:

- na web portalu Točkica:

- na Psihologijskomu portalu:

- na portalu Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba:

U svijetu medija

Roditelj i dijete

Dijete i učenje

Zdravlje

Prvašići

Pismo američkog državnika učitelju svojeg sina prvoškolca

(objavljeno u Modroj lasti uz Svjetski dan učitelja 2006. godine)

Danas moj mali sin kreće u školu – i sve će mu ondje neko vrijeme biti strano i novo i zato bih volio da budete nježni prema njemu. On kreće u pustolovinu koja ga može odvesti preko kontinenata, u avanturu koju će vjerojatno pratiti ratovi, tragedije, patnja. Takav će život zahtijevati vjeru, ljubav i hrabrost. Stoga, dragi učitelju, molim vas uhvatite ga za ruku i naučite ga onome što mora znati. Naučite ga, ali blago, ako možete. Naučite da na svakog neprijatelja dolazi i jedan prijatelj. Morat će naučiti da svi ljudi nisu pravednim ni iskreni, Ali naučite ga također da na svakog podlaca dolazi jedan heroj, na svakog pokvarenog političara jedan predani vođa.

Naučite ga da deset zarađenih centi vrijedi mnogo više no jedan nađeni dolar;da je u školi mnogo časnije griješiti nego varati. Naučite ga kako dostojanstveno gubiti i kako uživati u pobjedi kada dobiva. Naučite ga da bude obazriv s obazrivima, a nepopustljiv s grubima. Naučite ga odmah da je najlakše nadvladati nasilnike.

Odvratite ga od zavisti ako možete i naučite ga tajni spokojnog osmijeha. Naučite ga, ako možete, kako se nasmijati kad si tužan; naučite ga da suze nisu sramota; naučite ga da slava može biti i u porazu, a očaj u uspjehu. Naučite ga da se ne obazire na cinike.

Naučite ga ako možete čudesnosti knjiga, ali dajte mu također vremena da duboko razmišlja o vječnoj zagonetki ptica na nebu, pčela na suncu i cvijeća na zelenom brježuljku. Naučite ga da vjeruje u vlastite ideje, čak i ako mu svi kažu da su one pogrješne. Pokušajte mome sinu dati snagu da ne slijedi gomilu kada svi to čine. Naučite ga da svakoga sasluša, ali naučite ga također da probere sve što čuje i zadrži samo ono dobro što prođe kroz sito istine.

Naučite ga da proda svoje talente i mozak najboljim ponuđačima, ali da nikada ne izvjesi cijenu  na svoje srce i dušu. Neka ima hrabrosti biti nestrpljiv, neka ima strpljenja biti hrabar. Naučite ga da uvijek ima uzvišenu vjeru u sebe, jer tada će uvijek imati uzvišenu vjeru u čovječanstvo i Boga.

Ovo je veliki nalog učitelju, ali pogledajte što možete učiniti. On je tako drag mali dječak i on je moj sin.

Abraham Linkoln

Pogledajte i sljedeće tekstove:

- roditelj i polazak u prvi razred