Projekti

____________________________________________________ Eko radionice… OTPAD NIJE SMEĆE

Autor: Marinko Plazibat, 17. 1. 2013.

Napisala: Maja Damjanović, učiteljica razredne nastave

Tijekom zimskih praznika, 11. siječnja 2013., u našoj školi održane su eko radionice pod nazivom Otpad nije smeće i Učimo reciklirajući – samostalna izrada papira za naše učenike od prvoga do petoga razreda, s ciljem poticanja i kontinuiranog unaprjeđivanja ekološke svijesti i ponašanje učenika (...)

Prvu radionicu pod nazivom Otpad nije smeće vodila je prof. Tihana Škugor iz tvrtke Unikom, članica Odbora Eko škole. Učenici su nabrajali na što ih asocira pojam smeće te što se od navedenoga može reciklirati i u koje se spremnike odlaže. Naučili su što je opasni otpad te gdje i na koji način se zbrinjava. Saznali su koliko pojedina osoba dnevno, mjesečno i godišnje proizvede otpada te da četveročlana obitelj godišnje proizvede čak 1180 kg otpada. Bojeći spremnike za razvrstavanje otpada i lijepeći sličice koje prikazuju različite vrste otpada u odgovarajući spremnik na zanimljiv su način uočili važnost razvrstavanja otpada.

Radionicu Učimo reciklirajući – samostalna izrada papira održala je učiteljica razredne nastave Lidija Kuštro. Iz Power Point prezentacije učenici su naučili koliko se papira može dobiti od jednog posječenog stabla i kako se recikliranjem staroga papira čuva priroda i šume, te koje se vrste papira mogu, a koje ne mogu reciklirati. Nakon praktične prezentacija recikliranja staroga papira sudionici radionice također su isprobali reciklirati papir. Naučili su kako na jednostavan i lak način izraditi reciklirani papir koji vrlo efektno i zanimljivo izgleda kada ga ponovno upotrijebimo na satu Likovne kulture, za izradu čestitki ili slično.

Na radionici – na kojoj su sudjelovale i Vlatka Šalić, učiteljica biologije, te učiteljice razredne nastave Dubravka Pivac i Maja Damjanović -     učenici su bili vrlo zainteresirani i izrazili želju da radionice ponove.