Projekti

___________________________________________________ Novi projekt… ŽELIMO POSTATI EKO ŠKOLA

Autor: Marinko Plazibat, 15. 12. 2012.

Napisala: Helena Čavlović, 8.b

Naša je škola na putu da dobije prestižnu titulu eko škole. No to nije lako postići jer treba ispuniti određene uvjete da bi se to ostvarilo. Nužno je odraditi sedam koraka povezanih s ekologijom i čuvanjem prirode te ih dokumentirati fotografijama i tekstom. Brigu da se svi koraci izvedu, i to pravilno, preuzeli su članovi Odbora Eko škole - ravnateljica Blaženka Jelaš, pedagoginja Mirjana Žnidaršić te učiteljice Lidija Kuštro i Vlatka Šalić (...)

Kako nam je rekla učiteljica Kuštro, nakon što je  ocijenjeno u kakvom je stanju naša škola trenutačno, tj. koliko se brinemo o ekologiji, učimo li o njoj, koliko otpada proizvodi škola i sl., osmišljen je plan za poboljšanje stanja u školi, koji treba provoditi tijekom ove školske godine. Naslov plana naše škole je "Otpad".

Tijekom cijele školske godine treba pratiti stanje okoliša škole, kako bi se primijetila poboljšanja te ostvarenje izrađenoga plana. Kako bi se proširila svijest o brizi za okoliš, posredstvom medijima o projektu će se izvješćivati javnost.

U školi će se izraditi i Eko kodeks, u kojem će se iznijeti stav škole prema okolišu i ekologiji, koji će se postaviti na školskim panoima te u svim učionicama. Glavni cilj cijelog ovog projekta je obrazovati djecu, ali i učitelje o okolišu i potaknuti ih da to znanje koriste i izvan škole.

U nastavi učitelji već uključuju određene aktivnosti i sadržaje vezane uz projekt. Održane se već i prve radionice - na satu razredne zajednice 8.b i 8.c izrađivali su eko božićne ukrase i prstenčiće za salvete.  Ali to je samo početak, zaključila je učiteljica Kuštro, jer će se održati još brojne radionice i uložiti veliki trud kako bi Osnovna škola "Retfala" postala Eko škola.