> rez5  > učitelji
Učitelji

__________________________________________________ Učiteljica Ljubica Potkovac… BITNO JE – RAZUMJETI

Autor: Marinko Plazibat, 19. 5. 2012.

Razgovarala: Helena Čavlović, 7.b

Poklanjanje ocjena je nešto prestrašno. Svako dijete prema svojim sposobnostima može doći do određene razine, a dati mu nešto i pokloniti mu, staviti ga u situaciju da se zanosi kako nešto zna, a ne zna, po momu je mišljenju – velika pogreška.

Učiteljica Ljubica Potkovac kao učiteljica povijesti i geografija radi, kako sama kaže, već jako dugo, 38 godina. Od toga dvadesetak godina u našoj školi. Saznali smo neka njena iskustva i razmišljanja.

Koliko su se škole promijenile otkad ste počeli raditi?

Način rada se dosta promijenio. Po mojoj procjeni, u posljednje vrijeme ne baš u pozitivnom smislu jer je odgovornost učenika prema radu i radnim obavezama minimalna.

Jeste li prije, dok se to smjelo, udarali učenike, i dijelili packe?

Nikada, to nikada nisam radila.

VIŠE TRAGIČNOGA NEGO KOMIČNOGA

Kakvi su prije bili učenici? jesu li zaista bili bolji i pristojniji?

Jesu, bili su kulturniji. Imali su poštovanja prema sebi, a iz tog je proizlazilo i poštovanje prema učitelju, onoliko koliko to dijete može. Danas toga nema, ni u tragu.

Koji Vam je predmet draži, povijest ili geografija?

Osobno, draža mi je povijest.

Smatrate li sve gradivo iz udžbenika potrebnim? Jesu li neke nastavne jedinice nedovoljno opširno objašnjene?

Ne nedostaje teksta, nego treba malo preoblikovati način predstavljanja tog sadržaja. Mora voditi računa o učenikovomu predznanju, što se na to može dodati, da bi on razumio novo gradivo. Bitno je da razumije, da može povezati određene činjenice, da zna nešto zaključiti, da je u mogućnosti određene događaje smjestiti u prostor i vrijeme, a sve drugo dolazi školovanjem.

POPRAVNI ISPIT NIJE RJEŠENJE

Što mislite o upotrebi računala i interneta u nastavi?

Ja to doživljavam kao novotariju koja ima podosta negativnih strana jer se najčešće ne  upotrebljava tako da bi koristio učeniku, nego se svodi na oblik igre, i to nekakve prazne igre.

Jeste li na nastavi doživljavali smiješne situacije koja su Vam ostale u pamćenju?

Smiješne situacije? Ima i komičnih, ali je više tragičnih nego komičnih situacija (smije se).

Šaljete li često učenike na popravni ispit?

Nikada. Nije mi ni cilj ni namjera, tako učenika ubiti u pojam. Nego obrnuto, pokrenuti ga da nauči nešto što će njemu ići u prilog.

Što mislite o poklanjanju ocjena?

To je prestrašno. Svako dijete prema svojim sposobnostima može doći do određene razine, a dati mu nešto i pokloniti mu, staviti ga u situaciju da se zanosi kako nešto zna, a ne zna, po momu je mišljenju – velika pogreška.