> rez5  > učitelji
Učitelji

________________________________________________ Intervju s učiteljicom Glazbene kulture Ivonom Ferić... ŽELIM VIDJETI SVE TE PIRAMIDE

Autor: Marinko Plazibat, 15. 4. 2011.

* Imala sam prigodu pjevati u jednom bendu kada sam bila studentica. S obzirom da je to težak i naporan posao – treba ići vikendima pjevati i svirati od ujutro do navečer te na taj način zarađivati - a ujedno i šteti glasu, odustala sam od toga.

* Veselje je predavati ovaj predmet. On je podjednako težak kao i neki drugi predmeti. I zato ću se boriti da se struka glazbenika više poštuje. Trudim se približiti glazbu i odgajati učenike onoliko koliko je to moguće, a mislim da to nije lako.

Razgovarala Anja Getoš, 5.a

Oko učiteljice Ivone Ferić uvijek se nešto događa. Zahvaljujući velikoj energiji koju ulaže u ostvarenje svake svoje zamisli lako okuplja učenike, a često i učitelje, i sve što oni otpjevaju iznimno je lijepo slušati. Razgovarali smo s njom o njenom doživljaj glazbe, školi i dr.

Što vama glazba znači?

Glazba mi znači veselje, bezbrižnost, sreću, opuštanje.

Kad volite pjevati?

Jako volim pjevati kad god imam prigodu. Pjevam jer na taj način oslobađam negativnu energiju, a ujedno se opuštam. A u školi djeci glazbu prikazujem na malo drugačiji način jer ih želim poučiti da slušaju kvalitetnu, a ne lošu glazbu. Kako uživati slušajući kvalitetnu glazbu i tako se kulturno uzdizati. Ne smatram da je samo klasična glazba kvalitetna. Postoji i druge vrste glazbe koje su za naše uši, a kategoriziraju se kao kvalitetne.

Kako vam je predavati Glazbenu kulturu u našoj školi?

Veselje je predavati takav predmet. Iako mislim da ga učenici, roditelji, a - usudila bih se reći - i neki učitelji ne cijene ovaj predmet. Ponekad me takvi stavovi vrijeđaju jer mislim da nije jednostavno poučavati takav odgojno-obrazovni predmet. On je podjednako težak kao i neki drugi predmeti. I zato ću se boriti da se struka glazbenika više poštuje. Trudim se približiti glazbu i odgajati učenike onoliko koliko je to moguće, a mislim da to nije lako.

MNOGE SU MI PJESME DRAGE

S koliko vas je godina glazba počela zanimati? Jeste li voljeli glazbeni dok ste išli u školu?

Glazba me počela zanimati s otprilike pet godina. Od malih nogu sam pjevala i plesala. Pohađala sam plesnu školu tri godine. Kad god sam imala prigodu, pjevala sam i plesala. I dan-danas volim plesati i zapjevati kada je atmosfera dobra. Voljela sam glazbeni i u četvrtom razredu već sam bila solistica u zboru. Već se tada prepoznao moj dar za pjevanje.

Da ste imali prigodu, biste li postali pjevačica ili glazbenica?

Imala sam prigodu pjevati u jednom bendu kadasam bila studentica. S obzirom da je to težak i naporan posao – treba ići vikendima pjevati i svirati od ujutro do navečer te na taj način zarađivati - a ujedno i šteti glasu, odustala sam od toga.

Jeste li se prijavljivali na natjecanja u pjevanju?

Nisam se prijavljivala ni na kakva natjecanja, jedino na audiciju u kazalištu gdje sam radila sedam godina. Oduvijek su me oduševljavali ljudi na binama kazališta i scenama. Imala sam prigodu raditi kao honorarka u kazalištu. Taj sam posao, koji me je vrlo ispunjavao, rado prihvatila jer sam željela probati kako je to  biti na sceni, glumiti i pjevati s poznatim solistima i glumcima. Imala sam manje solističke uloge i to je za mene u to vrijeme dok sam još studirala bio veliki dobitak. Puno sam naučila od ljudi koji su profesionalci i rado sam odlazila na probe te slušajući i gledajući naučila poštovati svoj dar.

Imate li najdražu pjesmu?

Mnoge su mi pjesme drage. Volim različitu glazbu, osim cajki, jazza i teške metalike - to me nikada nije privlačilo. No mogu istaknuti neke pjesme - npr. My heart will go on, Mama mia, Piano itd.

Kojeg pjevača ili pjevačicu najviše volite?

Volim slušati Celine Dion i volim njezine pjesme. Ima lijep glas. Tonija Cetinskog, pokojnog Tošu Proeskog, Tinu Turner itd.

VOLIM ČITATI ČASOPISE

Koje instrumente svirate?

Sviram glasovir. Počela sam ga svirati kad sam krenula u glazbenu školu.

Odlazite li često na koncerte?

Kad god imam prigodu, odlazim na koncerte pjevača koje simpatiziram.

Koji vam se koncert najviše svidio?

Najviše mi se svidio koncert pod nazivom Noć pod zvijezdama, kada su svi operni pjevači pjevali bolesnom dirigentu. Jako mi se svidio koncert KUD-a Lado jer su pravi profesionalci i znaju svoj posao. Također mi se svidio koncert Zdravka Čolića koji je pravi džentlmen, pjevač s vrlo lijepim glasom i čovjek koji isto zna svoj posao.

Imate li hobi?

Imam. Radim u vrtiću Zvrk u Đakovu gdje vodim mali zbor. Djeca savršeno reagiraju; jako vole pjevati. Sudjelujemo na humanitarnim koncertima - svake godine Lions klub organizira koncerte kako bi se pomoglo jako bolesnoj djeci. Dobro znamo da sudjelovanjem činimo dobro djelo.

Volite li čitati?

Pa i ne baš. Nikad nisam bila ljubitelj knjiga. Čitala sam jedino kad sam morala puno učiti ili kad je bilo potrebno za rad u školi. Ali volim čitati časopise.

Koja vam je boja najdraža?

Najdraže boje su mi plava i smeđa zato što se u njima ugodno osjećam.

Imate li kućnog ljubimca?

Nemam kućnog ljubimca niti ga želim imati. Volim životinje, pogotovo mačke i pse, ali o životinjama jako treba brinuti i moraju imati i ugodno mjesto za boravak. Ja za to baš nemam vremena, a djeca su još mala da bi o njima dobro brinule.

Kamo biste željeli otputovati?

U Egipat, zato što me se ta država jako dojmila. Putovanje u Egipat želja mi je već godinama. Svaki put kad ih gledam na televiziji poželim vidjeti sve te piramide. I općenito kako tamo ljudi žive.

Razgovarala Anja Getoš, 5.a