> rez5  > učitelji
Učitelji

_________________________________________________ Razgovor s Majom Ličanin, učiteljicom povijesti... OVE ZIME UDOMILA SAM MAČKA

Autor: Marinko Plazibat, 1. 3. 2011.

Bitna mi je živa riječ, iako se danas ljudi sve više okreću internetu i prednostima koje on nudi. Mislim da suvremene tehnologije imaju i dosta nedostataka - koliko zbližavaju ljude, toliko ih zasigurno i otuđuju jedne od drugih.

Sigurno ste na školskim hodnicima svi zamijetili novu učiteljicu povijesti Maju Ličanin. Ona nas je privukla svojim zanimljivim predavanjima ispunjenim smijehom i šalom. Vesela kao i uvijek, odgovorila je na naša pitanja o svojim razmišljanjima i zanimanjima.(...)

Razgovarale
Astrid Kalazić i Tena Tonkovac, 5.a

(...) Vesela kao i uvijek, odgovorila je

Zašto ste odabrali predmete povijest i hrvatski jezik ? Koji više volite predavati?
Povijest i hrvatski jezik odabrala sam jer su mi ta dva predmeta bila omiljena u osnovnoj i srednjoj školi. Oba predmeta su mi podjednako draga, iako mi je, moram priznati, ipak malo draži hrvatski jezik i književnost. Voljela sam i geografiju, a malo manje prirodnu skupinu predmeta - kemiju,  matematiku i fiziku.
Kada biste se morali vratiti u jedno povijesno razdoblje, koje biste odabrali?
Voljela bih se vratiti u razdoblje staroga vijeka, u razdoblje stare Grčke i Rima. Oduvijek me iznova oduševljavaju ti narodi, kulture koju su stvorili. Posebice su mi zanimljive njihove mitologije, vjerovanja, način života toga doba.
Koja  vam je povijesna osoba najzanimljivija?
Ima ih više. Aleksandar Veliki, Napoleon Bonaparte. Ne mogu izdvojiti samo jednu jer je bilo jako puno osoba koje su svojom pojavom i svojim djelovanjem obilježili razdoblja povijesti.

VOLIM SE DRUŽITI UŽIVO

Što mislite o društvenim mrežama kao što je Facebook?
Mislim da su dobrodošle za one koje to zanima. Meni osobno nisu pretjerano zanimljive niti se njima koristim.
Imate li profil na Facebooku?
Nemam. Više se sa svojim prijateljima volim družiti uživo. Nekako mi je bitna ta  živa rijeć, iako se danas ljudi sve više okreću internetu i prednostima koje on nudi. Mislim da suvremene tehnologije imaju i dosta nedostataka - koliko zbližavaju ljude, toliko ih zasigurno i otuđuju jedne od drugih.
Imate li hobi?
Imam.  U slobodno vrijeme oslikavam predmete decoupage tehnikom. To je salvetna tehnika kod koje se salvete mogu lijepiti na boce, daščice, kutije, pa čak i na namještaj.Nekim se  starim predmetima na taj način može vratiti stari sjaj.
Posjećujete li često knjižnicu i koliko čitate?
Posjećujem često, ali u zadnje vrijeme ne toliko jer nemam puno slobodnog  vremena. Čitam uglavnom preko vikenda i  tijekom školskih praznika.
Koja Va m je knjiga najdraža ?
Pročitala sam dosta dobrih knjiga. Teško mi je sad izdvojiti neku kao najdražu.
Zadnja koja mi je bila izazito zanimljiva je knjiga  „Jarčevo slavlje“
Kakvu glazbu slušate ? Što mislite o Lady GaGi?
Slušam različitu glazbu, i domaću i stranu. Dok sam bila mlađa, više me zanimala glazba. Češće sam sa svojim prijateljima odlazila na koncerte. Danas uglavnom slušam glazbu ujutro dok pijem prvu jutarnu kavu ili dok obavljam kućanske poslove. Lady GaGa je zasigurno zanimljiva pojava. Vrlo je ekscentrična, ima svoj vlastiti stil, zbog čega ju jedni vole, a drugi ne.

RADO ISPROBAVAM NOVO

Što mislite o turskim sapunicama? (1001 noć, Ezel, Strasti Orijenta ). Gledate li koju od njih?
Ne, ne gledam niti jednu sapunicu pa tako ni turske. Prve sapunice, one meksičke, bile su najbolje. Divlja ruža, Marisol (smijeh). Danas sve te sapunice rade na isti kalup. Sve se svodi na nesretnu sudbinu glavnog lika koja na kraju doživljava happy end.
Gdje biste voljeli otputovati?
U Južnu Ameriku i u Afriku. Više me privlače manji gradovi, mjesta koja nisu dio standardne turističke rute, gdje nema rijeka turista. Na putovanjima se volim odmoriti , ali i upoznati  lokalne običaje i kulturu.
Bavite li se nekim sportom?
Dva puta tjedno idem na zumbu. Zumba je nešto slično aerobiku, ali uz više plesa.
Koja Vam je hrana najdraža?
Tjestenine na 100 načina. Volim i meksičku kuhinju, te kinesku kuhinju koja mi se sviđa zbog kombiniranja raznih okusa. Uvijek volim isprobati nešto novo.
Volite li čokoladu?
Nisam njezin obožavatelj, ali je se tu i tamo zaželim.
Koja Vam je najdraža boja?
Smeđa i zelena.
Volite li životinje?
Jako volim životinje, a najviše pse. Imam psa Lu, zlatnog retrivera, i dvije mačke, Zvonka i Zvončicu. Zvonko je najmlađi član naše obitelji. Udomila sam ga ove zime. Prekrasan crni mačak.
Vjerujete  li  u horoskop?
Nije da vjerujem, ali volim pročitati.
Razgovarale Astrid Kalazić i Tena Tonkovac, 5.a