> rez5  > svijet
Svijet

__________________________________________________ Turska očima maturantice… PAZI, GAZI PREKO PJEŠAČKOG!

Autor: Marinko Plazibat, 3. 10. 2012.

Napisala: Antonia Sudar, 5.b

Kad se spomene Turska, većina nas vjerojatno pomisli na Šeherezadu, Onura, 1001 noć i Sulejmana. No Turska je poznata po mnogočemu - po baklavi, čaju, kebabu i kavi, npr. – i može mnogo toga ponuditi. Prostire se na dva kontinenta i okružuju je Sredozemno, Egejsko i Crno more, a graniči s čak osam zemalja. Na posljednjem popisu stanovništva imala je 68 milijuna stanovnika, od kojih su 99,8% muslimani pa nije čudno da u svakom gradu postoji džamija. Među najpoznatijima su Aya Sofija i Plava džamija koje se nalaze u Instanbulu (...)

KEBAB S PARFEMOM

Naši srednjoškolci često ondje idu na maturalne ekskurzije. Među njima je bila i moja sestra Zrinka, od koje sam saznala nešto više zanimljivih informacija. Primjerice da ćete, ako se uputite u kupnju, doći na najveću natkrivenu tržnicu na svijetu, koja se zove Kapaly Čaršija i nudi čak 4000 različitih proizvoda. Tko se dobro cjenka, može parfeme, satove, tepihe, markiranu odjeću, naočale i mnogo toga drugoga nabaviti i po dvostruko nižoj cijeni.

Šećući ulicom koje su prepune štandova, slastičarnica, restorana i hotela, prolaznik može biti sretan ako ulicu prijeđe neozlijeđen, čak i preko pješačkog prijelaza. Stiska je na sve strane, mnogo je pješaka, automobila, autobusa, tramvaja. Ako netko ogladni, na svakom koraku može kupiti domaći kebab za tri kune, a nakon toga se može zasladiti ručno miješanom salatom. Dok odmarate i jedete u restoranu, nemojte se začuditi ako do vas dođe prodavač parfema koji se ne će maknuti dok nešto ne kupite, a uz dobro cjenkanje možete za petnaest kuna kupiti i dva parfema.

NISU LJEPŠE NEGO HRVATSKE

Istanbul je pun znamenitosti kao što je, primjerice, Topkapi palača (u kojoj je snimana serija Sulejman Veličanstveni) ili već spomenuta Plava džamija, koju krase detalji bračkog kamena; očarat će vas svojom ljepotom i vratiti u prošlost. Može se – budući da se Trojanski rat odvijao i u zapadnoj Turskoj – vidjeti i kip trojanskog konja te drevne ruševine.

Ono što se ne smije zaboraviti posjetiti su Pamukkale. Ova pamučna tvrđava nastala je od bijelih vapnenačkih stijena preko kojih se prelijeva termalna voda, a stijene se protežu duž nekoliko kilometara. Turska također ima lijepu obalu i čisto more te možete otići i na ljetovanje, iako plaže nisu ljepše nego hrvatske. Nakon svega što je vidjela, moja sestra kaže: Ako ikad budete u mogućnosti, posjetite Tursku te osjetite čari Orijenta – ne ćete požaliti!