> rez5  > svijet
Svijet

__________________________________________________ Jeruzalemska sveta mjesta... GRAD KOJI ISPUNJAVA DUŠU

Autor: Marinko Plazibat, 13. 1. 2012.

Napisala: Lara Herceg, 8.b

Jeruzalem. Jutro je. Krećem iz hotela. Autobus me vozi do prve postaje ovog jutra, Maslinske gore. Putem gledam prolaznike, tamnije su puti i gotovo svi crne kose. Pogled mi skreće na jednog Židova. Ima tipično židovsko odijelo: crni mantil, crne hlače, crni šešir i duge zulufe. Za tako odjevene kažu da su najveći vjernici. Žene koje vidim ulavnom su u dugim suknjama tamnijih boja, krhke građe. Nešto neobično za naše prilike, ulice su pune naoružanih muškaraca. Kod njih su stalno sukobi između Arapa i Židova, ali kažu da nema razloga za strah, da oni ustvari čuvaju turiste.

POGLED S MASLINSKE GORE

Autobus staje na našoj prvoj postaji. Oko mene masline. I ništa ne bi bilo neobično da to nisu masline stare 2000 godina. One su svjedoci Isusove priče. Maslinik je ograđen ogradom, jer vjerovatno ni jedan list ne bi ostao na njima zbog turista koji žele ponijeti uspomenu sa svakog mjesta gdje dođu. Pokraj maslinika nalazi se crkva. Sagrađena je na mjestu gdje je uhvaćen Isus.

Pokraj crkve ljudi u potrebi mole za pomoć. Zapazila sam jednog starijeg čovjeka s magarcem. Obučen je u tipičnu arapsku odoru, bijelu haljinu s bijelim pokrivalom za glavu. Koristim prigodu i slikam se s njim i s magarcem, dajem mu skroman prilog, a čovjek podiže glavu prema nebu i zahvaljuje i Bogu i meni na daru.

Maslinska gora je malo brdašce s kojeg se pruža prekrasan pogled na Jeruzalem. Malo poviše crkve nalazi se vidikovac. Svi se fotografiraju za uspomenu. Gledam u Omerovu džamiju, prepoznatljivu po zlatnoj kupoli koja se nalazi na gotovo svim razglednicama Jeruzalema.

MIR KRIŽNOGA PUTA

Sljedeća postaja je 1. postaja Križnog puta u Jeruzalemu. Ulica Via Dolorosa je stara i popločana kamenjem kao kod nas u Dalmaciji. Molitve, pjesma i povici prodavača stapaju se u jedno. Velika gužva i buka. Putem gledam trgovce i prolaznike, pogledi nam se susreću. I oni promatraju nas. Prolazimo sve postaje križnog puta. Na svakoj postaji se nalazi mala crkva ili kapela. Posljednje dvije postaje nalaze se u Bazilici sv. groba.

Bazilika se nalazi na mjestu gdje se nalazila Golgota, brdo Isusovog raspeća. Vlasništvo crkve je katoličko, pravoslavno i armensko.  Na samom ulazu nalazi se kamen gdje su Isusa mazali skupocjenim uljima prije polaganja u grob. Iako je toliko ljudi na jednom mjestu primjećujem neobjašnjivu tišinu i duboki mir. Postajem svjesna veličine ovog mjesta i ovog trenutka. Pomolila sam se za sve koji su mi se preporučili u molitve.

POPULARNI ZID PLAČA

Odlazimo do Zida plača najvažnijeg mjesta za Židove. Zid plača je ustvari Zapadni zid židovskog hrama. Hram je izgradio Salomon, sin velikog kralja Davida, no današnji Zapadni zid potječe iz doba obnove toga hrama u doba Heroda Velikog. Židovi su barem jednom u životu trebali posjetiti hram, kako im je vjera nalagala. Zid je popularan i među turistima koji onamo dolaze zbog vjerovanja da će se čovjeku svaka želja ispuniti ukoliko je ispiše na papirić i taj papirić utakne u Zid.

Gledam židove kako se mole; nešto izgovaraju i hodaju kao da se klanjaju. Kažu da židovi svoju vjeru pokazuju i prema van, odnosno svojim odijevanjem. Najveći vjernici su oni s crnim kaputom, crnim šeširom i dugim zulufima, malo manji vjernici su oni s crnom kapicom, a najmanji vjernici su oni s bijelom kapicom.  Iznad zida plača  nalazi se i Omerova džamija koju sada mogu vidjeti i izbliza.

Sjećam se svog putovanja u Kanadu. Toronto. Grad pun nebodera i poslovnih zgrada. Po noći grad bliješti okupan u svjetlu reflektora.  Obilaznica sa 16 traka, 8 u jednom i 8 u drugom smjeru. Slapovi Niagare po noći svijetle u duginim bojama. Deseci dječjih parkova za zabavu o čemu djeca mogu samo sanjati. Velika prostranstva i bogatstvo, ali na sasvim drugačiji način nego Jeruzalem. Kad usporedim Toronto i Jeruzalem, rekla bih da Toronto ispunjava tijelo, a Jeruzalem dušu.