> rez5  > školstvo
Školstvo i znanost

__________________________________________________ Knjižničarka Ivana Hengl u finskim školama i knjižnicama… PREPUNA JE I ZAISTA SE KORISTI

Autor: Marinko Plazibat, 19. 10. 2011.

Razgovarala: Helena Čavlović, 7.b

*Škole su im znanstvena fantastika naspram naših škola. Finci su već godinama u ocjenjivanjima Europske unije na prvom mjestu u obrazovanju. A mi se nismo baš dobro plasirali u tim mjerenjima. Škole su krasne i trebali bismo se ugledati na njihov školski sustav.

* Ima puno programa Europske unije u koje se i drugi nastavnici mogu uključiti. Komplicirano je samo prijaviti se, ali svakako treba otići tko god može i to iskusiti (...)

(...) Kao stipendistica Agencije za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU), koja financira školovanje učitelja, nastavnika i nenastavnog osoblja koje radi u školi, naša je školska knjižničarka Ivana Hengl nedavno posjetila grad Oulu, na sjeveru Finske - i to ne prvi put. Kako joj je bilo i što je naučila pročitajte u tekstu koji slijedi.

Što ste ondje saznali o knjižnicama?

- O knjižnicama već znam mnogo jer sam već prije bila u finskim knjižnicama. One su to među najboljima u svijetu i treba se na njih ugledati. Općenito su skandinavske knjižnice bolje čak i od američkih. Ali ja nisam ondje bila radi knjižnica, nego prvenstveno zbog toga što sam zaposlena u školi. Bila sam na tečaju koji se zvao Uvod u filmsko stvaranje. Dakle, mene je zanimalo kako stvoriti film. Zapravo ne pravi igrani film, nego kako napraviti jednostavni filmić, u jednom danu - od fotografija, od snimaka s mobitela, s kamerica - i kako to uraditi s učenicima.

Jeste li saznali nešto i o tamošnjem školovanju?

-  Da. Bili smo u posjetu dvjema školama u Finskoj i mogu reći da su one znanstvena fantastika naspram naših škola (smijeh), jer Finci su već godinama u ocjenjivanjima Europske unije na prvom mjestu u obrazovanju. A mi se nismo baš dobro plasirali na tim mjerenjima. Škole su krasne i trebali bismo se ugledati i na njihov školski sustav.

Biste li voljeli raditi ondje?

- U školi u Finskoj? Voljela bih. No zanimljivo je da njihove škole nemaju knjižnice, zato što oni imaju strašno razgranatu mrežu narodnih, gradskih knjižnica pa im školske nisu ni potrebne. Primjerice, škola u kojoj smo bili naslanja se na gradsku knjižnicu, tako da učenici onda idu tamo.

Što je u tim školama najrazličitije u odnosu na hrvatske?

- Mislim da je to odlična opremljenost; oni su i mnogo bogatiji. Nastavni plan dopušta veliku slobodu, dopušta da nastavnici sami kreiraju nastavu.

Jeste li i ove godine, osim škola, posjetili i neke knjižnice?

- Jesam, gradsku knjižnicu. Naravno, ona je prekrasna, ima svega, kao u svim skandinavskim državama. Postoje odjeli gdje se mogu čitati novine, pisati, ići na internet, naravno, odjel za knjige, glazbu… Prepuna je korisnika i zaista se koristi.

Jeste li se lijepo proveli?

- Da, jako lijepo. Jedino što je kod njih već kasna jesen, što će kod nas biti za mjesec dana. Bilo je kišno, iako su dva dana bila lijepa, sunčana. To je grad na Baltičkom moru, koje uopće ne izgleda kao more, nego više kao naša Drava. Ima puno mostića, ima čak i pješčanu plažu, ali su zimski uvjeti pa, naravno, nije bilo pogodno za kupanje.

Koliko vas je išlo iz Hrvatske?

- Iz Hrvatske sam bila samo ja. Ali ima puno takvih programa u koje se i drugi nastavnici mogu uključiti. Komplicirano je samo prijaviti se, ali svakako treba otići tko god može i to iskusiti. U okviru spomenute agencije postoji i program za razmjenu studenata, tako da i oni mogu iskoristiti taj novac.

Helena Čavlović, 7.b