> rez5  > projekti
Projekti

__________________________________________________ Novi projekti iz Geografije… IDEMO U EUROPU

Autor: Marinko Plazibat, 1. 10. 2012.

Napisala: Anja Getoš, 7.a

Učenici petih i sedmih razreda koje vodi učitelj Geografije Mirko Andrić, s kojim će surađivati Martina Matijević, Mario Brozd i još neki učitelji, opet sudjeluju u dvama projektima  eTwinninga koja će trajati cijele ove školske godine (...)

eTwinning je program za suradnju obrazovnih radnika država članica Europske Unije i onih koje blisko surađuju s Europskom Unijom. Svaki u tom programu učlanjeni obrazovni radnik može stvoriti svoj projekt i sudjelovati u projektima ostalih. Projekti pokrivaju sva područja obrazovanja u osnovnim i srednjim školama.

PRAKTIČNA BRIGA O OKOLIŠU

Projekt za pete razrede naziva Svakodnevna ekologija. U njemu će sudjelovati učenici i učitelji iz Nizozemske, Poljske, Bugarske i Rumunjske. Kako nam je rekao učitelj Andrić, cilj toga projekta je razviti svijest o potrebi svakodnevnog razmišljanja o ekologiji.

- Često puno učimo i slušamo o potrebi zaštite našeg sve osjetljivijeg okoliša, ali svakodnevno ulagati trud i brinuti se o ekologiji u svakodnevnom životu često nam je problem. Treba osvještavati kako praktično treba raditi na očuvanju okoliša brigom o svojoj četvrti, o potrošnji energije naših kućanskih uređaja, kupnji ekološki prihvatljivijih prehrambenih i elektroničkih proizvoda itd. – kaže učitelj.

RAZNOLIKOST EUROPE

Drugi projekt, koji se provodi u svim sedmim razredima, naziva se Moja Europa. Zemlje koje će također sudjelovati u njemu su Norveška, Poljska i Češka. Tim projektom učenici će razvijati osjećaj pripadnosti europskoj skupini naroda koju krasi velika raznolikost u svim područjima života. Učenici će također usvojiti znanja o različitim prirodnim i kulturnim posebnostima Europe te uvidjeti zašto je upravo Europa jedno od najboljih područja za život na našem planetu.

Najveći dio projekata radit će se u učionicama Geografije i Informatike. Pojedini dijelovi projekata radit će se u školskom dvorištu, Gradskoj četvrti Retfala,Tvrđi, ZOO vrtu i Kopačkom ritu. Na ranije spomenutom programu eTwinninga učenici će se moći međusobno dopisivati i surađivati, ali i sklopiti nova prijateljstva s ostalom djecom iz drugih država.