> rez5  > projekti
Projekti

__________________________________________________ Projekt istraživanja Osijeka… RETFALAČKI INDIANE JONESI

Autor: Marinko Plazibat, 2. 6. 2012.

Napisala: Helena Čavlović, 7.b

Možda to baš i nije bila avantura uzbudljiva kao one Indiane Jonesa, ali smo se svi zbilja dobro proveli i naučili mnogo toga o gradu u kojemu živimo, što inače nikad ne bismo, a jednog dana bi nam moglo koristiti.

Budi i ti osječki Indiana Jones naziv je projekta koji je tijekom travnja i svibnja, u nekoliko subota, održan u Osijeku, s ciljem  upoznavanja učenika sedmih razreda s njihovim gradom. U projektu je 19. svibnja 2012. sudjelovala i naša škola s po nekoliko učenika iz svakog sedmog razreda koje, zajedno s učiteljicom Ljubicom Potkovac i volonterima. Jedna skupina učenika (7.c) kretala je iz Gornjeg grada, druga (7.a i 7.d) iz Donjeg grada, a treća (7.b) iz Tvrđe. Sa svakom je skupinom cijelo vrijeme bio po jedan volonter.

Oni su se međusobno natjecali odgonetavajući tragove u obliku zagonetki, a nakon otkrivanja odgovora na zadano pitanje išli su do zadane lokacije sa sljedećom zagonetkom. Sve ekipe prešle su sva tri mjesta (Gornji i Donji grad te Tvrđu), a kako je upotreba prijevoznih sredstava bilo zabranjena, većini su zagonetke bile mačji kašalj naspram hodanja.

Trebalo nam je oko tri sata da nađemo ukupno 20 zagonetki i odgovorimo na 20 pitanja. Najbrža je bila ekipa 7.c, ali je samo ekipa 7.b imala sve točne odgovore, zbog čega je pobijedila. U pobjedničkoj ekipi, koja je osvojila izlet na Županijski sud, bili su Karla Bijelić, Damir Đorđijevski, Laura Lijić, Mislav Vetengl i Helena Čavlović. Pritom smo svi padali s bicikala, ispitivali prolaznike (ni oni nisu znali koliko je visoka katedrala), krivo skrenuli kad ni volonterka koja je bila s nama nije bila sigurna kuda trebamo ići, i nakon svega toga smo još uvijek žurili da bismo imali i najbolje vrijeme, što nam je izmaklo za svega pet minuta.

Dakle, možda to baš i nije bila avantura uzbudljiva kao one Indiane Jonesa, ali smo se svi zbilja dobro proveli i naučili mnogo toga o gradu u kojem živimo, što inače nikad ne bismo, a jednog dana bi nam moglo koristiti.

Pobjednička ekipa ide u sljedeći krug natjecanja, protiv pobjedničkih ekipa drugih škola. U tom krugu natjecanja ne traže se tragovi i nema više ugodnih šetnji na plus 30°C, nego se rješava ispit u kojem se traže podatci koje smo mogli saznati dok smo istraživali Osijek. Pobjednici tog dijela natjecanja osvajaju besplatni odlazak u Cinestar u Portanovi za cijeli svoj razred.