> rez5  > nastava  > izvan škole
Nastava izvan škole

____________________________________________________ Posjet Zlatnoj Gredi… BOGATSTVO, BLATO, VATRA

Autor: Marinko Plazibat, 8. 12. 2012.

Napisala: Kristina Čavlović, 6.a

Po šestero učenika iz svih razrednih odjela petog i šestog razreda OŠ „Retfala“, zajedno s učiteljicom Prirode Vlatkom Šalić i učiteljem Geografije Mirkom Andrićem, posjetilo je 7. prosinca 2012. Eko centar Zlatnu Gredu. Prethodno smo zastali u Parku prirode Kopački rit gdje nam je njihov djelatnik govorio o Kopačkom ritu i punjenju ribnjaka (...)

U Zlatnoj Gredi domaćini su nas posjeli u veliku sjenicu da se malo ugrijemo – u sredini je bila upaljena vatra. Nedugo zatim podijelili su nas u dvije skupine: Jelene i Orlove – najpoznatije životinje ovoga eko centra. Orlovi su gledali film o parkovima prirode – hrvatskom Kopačkom ritu, Gornjem podunavlju u Srbiji i Dunav Dravi u Mađarskoj. A Jeleni su s jednim od domaćina (ujedno i vodiča) krenuli u šumu. Imali smo i radne listiće koje smo ispunjavali, najčešće, na tuđim leđima.

Vodič nas je upoznavao sa životinjama Zlatne Grede, a pomoć su mu bile i ploče sa slikama i opisom, postavljene na svakih dvadesetak metara. Saznali smo i da je Bambi, lik iz Disneyjevog crtića, zapravo neki čudni mješanac; u stvarnosti se jeleni ne pare sa srnama, neko s košutama, a srne također imaju druge partnere - srndaće. U šumi je bilo mnogo blata pa su neoprezni završili na stražnjici.

Nakon što su dvije skupine zamijenile prostore i odradile i drugi dio zadataka,  imali smo nešto slobodnog vremena prije obećanog, vrlo iščekivanog, ručka. Dok su djevojčice bile zaokupljene dozivanjem konja, većina dječaka otišla je na igralište gdje ih se najviše dojmilo uže za ljuljanje. Glavna atrakcija uskoro je postala ideja jednog od šestaša – na štap je stavio čips u obliku pilećeg batka i ispekao ga na vatri. U vrlo kratkom roku postao je popularan među djevojčicama.