> rez5  > nastava  > izvan škole
Nastava izvan škole

___________________________________________________ Sat povijesti iz Vukovara… OBILJEŽEN TUGOM I SREĆOM

Autor: Marinko Plazibat, 20. 11. 2012.

Napisala: Helena Čavlović, 8.b

Ne, nije to sat povijesti u našoj školi na kojem se govori o Vukovaru. To je sat povijesti koji se vodi iz Vukovara, kao svojevrsnoga domaćina, u spomen na dan pada Vukovara, a u njemu sudjeluju učenici iz cijele Hrvatske. Ove godine, 16. studenoga 2012., održan je treći put, kao videokonferencija u dvadeset i dvije škole iz trinaest gradova, među njima i OŠ Jagode Truhelke, OŠ „Mladost“ i OŠ „Retfala“ iz Osijeka (...)

Našu školu predstavljalo je po nekoliko učenika iz svakog osmog razreda, pod vodstvom učiteljica Ljubice Potkovac i Gordane Lušić. Neki su učenici čitali svoje pjesme (Karla Generalić, 8.a) ili prozne tekstove (Leonarde Keller, 8.c) o Vukovaru. Učenici nekih drugih škola čitali su i povijesne tekstove, podatke o bitkama, ili prepričavali iskustva svojih bližnjih koji su se borili u ratu ili ga proživjeli na neki drugi način.

Još jedan korak u nastojanju da se Vukovar nikad ne zaboravi ovim je događajem sigurno učinjen jer svi mi koji smo bili tamo dugo ćemo pamtiti trenutak u kojem smo shvatili da nas na ekranu gledaju stotine vršnjaka iz cijele države.

Taj dan bio je poseban i kao dan oslobođenja hrvatskih generala Markača i Gotovine. I o njima se govorilo, i njih se spominjalo, pa je treći sat povijesti iz Vukovara obilježio tužan pad Vukovara i sretno puštanje generala na slobodu.