> rez5  > nastava  > izvan škole
Nastava izvan škole

____________________________________________________ Zimska škola fizike… BANANA U ČOKOLADI S DUŠIKOM

Autor: Marinko Plazibat, 14. 2. 2012.

Napisala: Dorotea Šalić, 7.a

Na 8. Zimskoj školi fizike, održanoj 11. veljače 2012. na Odjelu za fiziku Filozofskog fakulteta u Osijeku, sudjelovale su i tri učenice OŠ"Retfala" iz 7.a razreda – Paula Petrović, Dorotea Šalić i Matea Zec-Peškirić - zajedno s učiteljicom Tomislavom Jukić. U skupinama po 15 učenika polaznici su uz pokuse o fizici mogli naučiti i mnogo toga novoga (...)

Prva radionica koju su posjetili bavila se magnetizmom. U 10 pokusa, od vrtnje čavla ispod baterije do privlačnosti stvari koje inače nisu privlačne magnetom, učenici su radili u paru i izmjenjivali su se na pokusima, nakon kojih su napisali svoje zaključke i dojmove.

Fiziku u kuhinji dočarao im je učitelj tako što im je vrlo lagano napravio lava lampu. Sve što mu je trebalo bila je saklena boca, voda, ulje, aroma za kolače i multivitamin (šumeće tablete). Potom su se svi počastili i bananama umočenima u čokoladu i tekući dušik, te su vidjeli kako burno reagira tekući dušik u dodiru s vodom.

Nakon fine čokolade, na zabavan način vidjeli su fiziku kroz igračke.  Na početku su se pozabavili zvrkom koji leti u zraku, a potom još nekim novoizumljenim igračkama. Na kraju im je pokazano kako je lagano napraviti balone od sapunice uz dvije špage i malo sapunice.

Jedna radionica posvećena je planetima, a sljedeća fizici na internetu, odnosno igricama koje se ondje mogu naći te što se iz njih može naučiti. Nakon toga pozabavili su se i pokusima sa strujom uz pomoć sheme strujnog kruga.

Zadnja radionica, u kojoj su govorili o pticama i o tome kako mogu znati kakvo će vrijeme biti, zvala se cvrči-cvrči cvrčak. Učiteljica koja je o tome govorila pročitala im je neke poslovice pomoću koji su se prije koristili stariji kada nisu imali prognozu te nisu znali kakvo ih vrijeme očekuje.

O dojmovima s ovih radionica još dugo se razgovaralo.