> rez5  > mediji
Mediji

___________________________________________________ Koncert Ljubav u duru i molu – Romeo i Julija... OSOBIT JE TO DOŽIVLJAJ

Autor: Marinko Plazibat, 27. 4. 2012.

Napisale: Iva Marijašević i Iva Škojo , 8.c

Tijekom cijeloga koncerta osjećao se topao, radostan i veseo ugođaj. U sat vremena mogli smo vidjeti ples i čuti pjevanje i sviranje pravoga orkestra, najpoznatijih opera koje smo učili u školi.

Prvi pozitivni šok bio je čuti kako su ti instrumenti usklađeni, u djeliće sekunde, kako se svi kreću istim pokretima i kako iz njih izlazi stvaran zvuk.

Ljubav. Najčešća tematika crteža, predstava, plesova, romana  - naravno, i  glazbe. S obzirom da je ljubav uvijek aktualna i nekako tipična za učeničku osjetljivu dob,  i naši su učenici odlučili 20. travnja 2012. otići na travanjski koncert Ljubav u duru i molu – Romeo i Julija. Naslov asocira na nešto vrlo zanimljivo i vezano za glazbu i isključivo sviranje, ali i za najpoznatiju ljubavnu priču ikada - ljubav Romea i Julije.  Vidjevši da neće vidjeti samo koncert, pravi orkestar i prave pjevače, nego i glumu, balet i ples, učenici su postali još uzbuđeniji.

Koncertna dvorana Vatroslav Lisinski ogroman je prostor s raskošnim stolicama, uređen u potpunosti na visokoj razini. Kada se ugasilo svjetlo, upalio se samo jedan reflektor i ispred nas, u publici, pojavio se čovjek srednjih godina koji nas je vrlo uplašio jer nismo znali što on tu zapravo radi. Nakon nekoliko sekundi shvatili smo da je to zapravo voditelj cijelog koncerta. Gospodin je bio uistinu simpatičan i na humorističan i moderan način pokušao nam je dočarati svaku skladbu i svakoga skladatelja, pomažući lakše pratiti radnju i događaje. Nakon njega na sceni se pojavilo oko pedeset različitih ljudi, svaki sa svojim instrumentom u ruci. Najviše je bilo ljudi s gudačkim instrumentima.

To je, dakle, Zagrebačka film harmonija. Pravi orkestar! Violine, viole,violončela, kontrabasi, flaute, piccolo flaute,oboe, engleski rog, klarinet, bas klarinet, fagot, kontrafagot, rogovi, trube, tromboni, tuba, timpani, udaraljke – smo su zajedno mogli izvoditi tako prekrasne melodije, pod kontrolom izuzetno mladog i vještog dirigenta. Odličan je osjećaj vidjeti toliko mnogo relativno mladih ljudi koji izlaze na pozornicu s osmijehom na licu, odajući ljubav prema svom poslu i glazbi. Prvi pozitivni šok na početku koncerta nama je bio kada smo čuli kako su ti instrumenti usklađeni, u djeliće sekunde, kako se svi kreću istim pokretima i kako iz njih izlazi stvaran, pravi zvuk kakav čujemo i na CD-ovima u učionici; samo je ovo bilo uživo i - mnogo bolje!

Čuli smo različite skladbe iz različitih filmova i simfonija, različitih skladatelja: Glinke, Prokofjeva, F. Laia, Čajkovskog, Bernsteina, Hačaturjana, Gotovca, Bizeta, Mascagnia i Mendelsohna. Neke skladbe bile su nam poznate, a neke ne ali sve su bile podjednako odlične . Osobito je privlačna bila glazba iz Romea i Julije koja je interpretirana i prekrasnim baletom dvoje poznatih baletana Zagrebačkog HNK, Edine Pličanić i Tomislava Petranovića. Bila je to najpopularnija scena, scena na balkonu, kad su osjećaji na vrhuncu.

Osim Romea i Julije jako je zanimljiv bio i Carmen, točnije Habanera. Jako lijepo bio je dorečen Staccato.  Operna pjevačica pjevala je graciozno i njezin mezzosopran bio je besprijekoran.  Bilo je zaista zapanjujuće da se i  bez mikrofona čuo njezin glas čak  i do zadnjih redova. Jedino razočarenje bila nam je izvedba  pjesme iz mjuzikla Jalta Jalta. Pjevači bili pretihi (iako su navodno bili tenor i sopran); orkestar ih je nadjačao i izvedba nije bila najbolja. Jedna od najljepših bila je izvedba zadnje skladbe, tzv. vjenčanog marša koji često čujemo u crkvama na vjenčanjima. Ovaj je bio vrlo glasan i brz, čaroban i motivirajući.

Tijekom cijeloga koncerta osjećao se topao, radostan i veseo ugođaj. U samo sat vremena mogli smo vidjeti i čuti i pjevanje i ples i sviranje pravoga orkestra, najpoznatijih opera koje smo nedavno učili u školi, a prije ih nismo imali priliku vidjeti i čuti uživo.