> rez5  > internet
Internet

__________________________________________________ Tipovi ljudi na Facebooku… NISMO UVIJEK JEDINSTVENI

Autor: Marinko Plazibat, 10. 1. 2013.

Napisala: Helena Čavlović, 8.b

Mnogi pojedinci koji imaju profil na Facebooku misle da ga koriste na vrlo jedinstven način, da ne postoji nitko drugi tko objavljuje slične slike, tko igra baš iste igrice, da je na "fejsu" baš toliko vremena kao i on/ona. No zapravo se većina njih može razvrstati u neke skupine prema tome koliko vremena provode na jednoj od najpopularnijih društvenih mreža na svijetu, ili prema tome što na njoj rade (...)

SKUPINE PREMA VREMENU KOJE PROVODE NA FACEBOOKU:

Sveprisutni

Ima ih, zapravo, jako mnogo. Oni ne mogu bez lajkanja i chatanja ni pod nastavom pa su obvezno prijavljeni preko mobitela cijeli dan. A kad dođu kući, prvo što rade jest da idu na laptop ili računalo, kako bi stalno bili svima dostupni.

Obično budu online do kasno u noć, čak i ako ujutro imaju nastavu, ispit, usmeni i lektiru. Obično u takvim situacijama kukaju, na chatu i profilu, kako ne će ništa stići. Ali svejedno se ujutro prvi prijave, da mogu još malo paničariti što im lektira nije napisana, u onim zadnjim trenutcima kad ju mogu pokušati završiti.

Umjereni

Na Facebooku su nekoliko puta dnevno. Provjere poruke, malo pogledaju profile (pravih) prijatelja, jave se nekom ako je važno (dogovor oko skupinskog rada, nekog izlaska...), ali nisu pretjerano zainteresirani za višesatno tračanje s nekim koga znaju samo preko Facebooka o nekom koga i ne znaju.

Njima škola i ocjene zbog toga ne pate, a ni društveni život jer su uvijek upućeni u sve - dostupni su prijateljima. Imaju dovoljno vremena za učenje, ali i za druženje uživo.

Vječno nedostupni

Imaju profil na Facebooku - napravili su ga možda još prije nekoliko godina - ali uglavnom samo zato što ga svi imaju. Online su otprilike jednom tjedno, na pola sata, ako i toliko često. Ni sami nisu sigurni koja im je šifra, a imaju otprilike 20 prijatelja. Rijetko na poruke odgovaraju na vrijeme, što najčešće izluđuje sve one kojima je hitno potreban odgovor.

Iako ne troše previše svog vremena na Facebook, često su pomalo usamljeni jer propuštaju izlaske i skupinske dogovore, osobito ako se učenici dogovaraju u posljednji čas, jer nisu ni znali za njih.

SKUPINE PREMA ONOME ŠTO RADE NA FACEBOOKU

Gameri

Igraju ili sve igrice na Facebooku, ili jednu, ali su na tako visokom levelu da drugi koji igraju istu igricu i ne znaju da postoji. Nikad ih se ne viđa na chatu, slike ili komentare lajkaju jako rijetko. Čim se prijave, idu provjeriti što se dogodilo u kojoj igrici, a ne tko je od njihovih prijatelja online, komu je rođendan i tko mu je lajkao sve slike.

Skupljači lajkova

Vole sve što se u tom trenutku voli. U jednom komentaru pišu kako je Justin Bieber jedina pjevačka nada na svijetu, u sljedećem govore da ga treba ubiti. Prekratke su mi suknjice, majice koje su po veličini bliže gornjem dijelu kupaćeg nego majici… Sve što treba za lajk. Možda to na početku ne zvuči tako strašno, ali mislim da je tragično da se djevojčice stare 11-12 godina oblače, šminkaju i slikaju kao da imaju barem 16, samo da bi na profilu imale troznamenkasti broj lajkova.

Prijatelji godine

Neee, oni nisu jako dobri prijatelji, oni samo imaju jako puno „prijatelja“ na Faceboku. Zapravo, od tih ponekad i preko 1000 ljudi koji su im označeni kao prijatelji, jedva njih pedesetak (ako i toliko) zaslužuje tu odrednicu, dok su drugi poznanici, poznanici poznanika i ljudi koje nikad nisu upoznali, ali su ipak dodatni prijatelji. Možda ne zvuči tako strašno, ali može biti jako opasano. Mnogi ljudi dopuste samo prijateljima da im vide sve što postave na profilu. No neki koji imaju mnogo prijatelja za koje zapravo i ne znaju tko su, nikad ne znaju tko sve zapravo o njima može saznati sve.

Napasti

Bez uvrede, ali za neke od njih zbilja nema drugog izraza. Vide nekog na školskom hodniku prvi put, saznaju kako se zove i već ga dodaju kao prijatelja na Facebooku. I ne samo to, javljaju mu se na chatu milijun puta dnevno, ponašaju se kao da su najbolji prijatelji od djetinjstva. Što je najgore, većini ljudi je neugodno reći takvoj osobi da ih pusti na miru, jer ih ne znaju dovoljno dobro.

Naravno, ne će se svi ljudi prepoznati u spomenutim skupinama. Ipak nismo svi identični. Više smo jedinstveni, no često smo u nečemu i slični drugima.