> rez5  > . događanja
Događanja

__________________________________________________ Dan kruha… ČEGA SVE NIJE BILO

Autor: Marinko Plazibat, 19. 10. 2012.

Napisala: Helena Čavlović, 8.b

Integriranim nastavnim danom u našoj smo školi 18. listopada 2012. obilježili Dane kruha. Umjesto uobičajene nastave, učitelji su osmislili različite radionice. Nakon što smo pogledali i poslušali recitiranje učenika trećih i petih razreda, predvođeni svećenikom pomolili se i zahvalili za plodove zemlje, razišli smo se po učionicama. Šesti, sedmi i osmi razredi imali su zajedničke radionice za sve razredne odjele, a mlađi su učenici radili po razrednim odjelima, svatko unutar svoje učionice (...)

Učenici prvoga razreda radili su igrokaze na temu kruha, a tijekom sata prirode i društva učili su kako nastaje kruh, odnosno nastavnu jedinicu Od sjetve do kruha na stolu, te su spomenuti postupak crtali.

NI PTICE NE ĆE BITI GLADNE

Drugi razredi obrađivali su pjesmice o kruhu i iz Hrvatskog i iz Glazbene kulture te gledali prezentaciju o kruhu. Osim toga, 2.a je stvarao pekarske proizvode od glinamola, 2.b je rješavao različite križaljke i slagalice, a 2.c je pravio kruh!

Osim što su jeli i igrali se, učenici trećih razreda pisali su sastavak o tomu što bi oni učinili sa starim kruhom umjesto da ga bace. Četvrti razredi izrađivali su plakate o kruhu i jeseni, čitali izreke o kruhu, radili listić o nastajanju kruha, a 4.c je i gledao filmić na istu temu.

Svaki od petih razreda imao je svoju radionicu, ali svi su se dobro zabavili. Svi su odgledali i jedan film koji je izabrao učitelj Mario Brozd. U 5.a bilo je i pjesme i plesa, vezane uz žetvene običaje. Osim toga, radili su matematičke proračune o omjeru brašna i vode u stvaranju pekarskih proizvoda. 5.b izrađivao je hranilice za ptice od plastičnih boca i posudica koje su ukrašavali lišćem. Te su hranilice postavili u školsko dvorište, tako da su svojim recikliranjem pomogli prirodi na dva načina – nisu bacili boce u prirodu i zagadili ju, a i pomoći će ptičicama da prežive zimu, kad je njima vrlo teško naći hranu.

Odgledavši PowerPoint prezentaciju na engleskom jeziku na temu "From field to table" u kojoj su se upoznali s procesom pravljenja kruha "od polja do stola" te odgledavši kratki film i poslušavši pjesmu, učenici 5.c čitali su sastavke na  hrvatskom jeziku. Potom su u sklopu Vjeronauka u skupinama izrađivali plakat na temu "Od zrna do kruha".5.d izrađivao je natpis „kukuruz“ od zrna kukuruza, radio plakat o kukuruzu, slikopriču o kruhu, a pravii su i oblike od palente i izrađivali lančiće od kokica.

BILO JE BRAŠNA SVUGDJE

U blagovaonici su se smjestili svi šesti razredi i uz pomoć svojih razrednica mijesili brašno i pripremali kruh. Sjajno su se proveli, samo nisam sigurna kakav je kruh ispao s obzirom na to da je pola brašna bilo na učenicima umjesto u kruhu. Osim toga, rješavali su listiće o doživljaju sastojaka kruha svim osjetilima.

U dvorani za priredbe u prvoj su smjeni svi sedmi razredi radili različite radionice. Iz Matematike i Engleskog prevodili su recept za kruh na engleski i proporcionalno smanjivali količine sastojaka, iz Hrvatskog su pisali pjesme o kruhu, a iz Likovne kulture su izrađivali grohaču, drvenu posudu u kojoj se nekad radio kruh, od glinamola.

Osmi su razredi također bili u dvorani za priredbe, ali u drugoj smjeni. 8.a i 8.b izrađivali su lutkice od komušine (onoga u što je klip kukuruza umotan dok raste u polju) - nekoliko učenika je izrađivalo plakat o kukuruzu u poganskim religijama - a 8.c i 8.d su radili plakate o tekstu iz čitanke koji govori o kukuruzu.

Naravno, svi su razredi donijeli brojne pekarske proizvode, ali i sokove i kokice (ipak su od kukuruza), u kojima su uživali zajedno s učiteljima. Novost je ove godine da je sva preostala hrana odnesena u pučku kuhinju, da i oni koji nemaju za sve proizvode koje nam je dala naša zemlja mogu uživati u njima.