Planinari opet u akciji IZLET U ŠUMU STRIBOROVU

Autor: Marinko Plazibat, 29. 11. 2019.

Iako je štrajk učitelja u tijeku, mala planinarska škola nastavlja sa svojim radom, odnosno s izletima. Tako smo, u sklopu male planinarske škole Zanatlija-Osijek, 23. studenoga 2019. išli na izlet u Slavonski Brod.

Ukupno nas 122 iz Osijeka krenulo je u Rastušje. Osim nas iz OŠ „Retfala“, bilo i druge djece iz  osječkih osnovnih školate te djeca iz SOS Dječjeg sela Ladimirevci, a s nama su bile i naše učiteljice Stela Zubaj, Verica Jukić i Ljiljana Mandurić, vodiči i predavači te članovi HGSS.

Na samome početku puta prošli smo pokraj kuće Dragutina Tadijanovića, a onda smo se započeli penjati na Dilj goru, do lokaliteta Šuma Striborova. Staza je ispočetka bila blatnjava pa je bilo malo teže penjati se, no ipak smo nakon određenog vremena stigli do naše Šume Striborove. To je kao nekakav park, igralište. Tu smo sjeli na klupice, odmorili se, pojeli i popili nešto, slikali se te krenuli dalje pješačiti.

Neko smo vrijeme pješačili, a zatim su nas podijelili u dvije skupine. Jedna je skupina išla dužim, a druga kraćim putem. Svatko je mogao odabrati hoće li ići kraćim ili dužim putem. Većina Retfalčana je otišla dužim putem. Duži put značio je i dolazak do kuće gdje je živjela Ivana Brlić Mažurani i usputno gljivarenje. Šuma je bila puna gljiva sunčanica koje su naši mladi planinari vrijedno skupljali.

Nastavili smo pješačiti, svatko u svojoj skupini, do planinarskog doma Đuro Pilar. Najprije je došla skupina koja je išla kraćim putem. Malo smo se odmorili i zatim smo otišli na predavanje o planinarstvu, a nakon nje slijedila je i druga skupina.

Nakon što su obje skupine odslušale predavanje, mogli smo na vatri peći kobasicu, slaninu ili marshmello. Bili smo ispred doma,igrali se i družili. Na kraju smo se  svi zajedno fotografirali, a potom krenuli prema u Osijek, gdje smo stigli oko 17:30.

Bilo je to još jedno zanimljivo planinarsko iskustvo. Željno iščekujemo sljedeći izlet.

Napisala: Petra Mikolin, 5. c