« Prosinac 2021 »

13. listopada 2021. JEDAN KATASTROFALAN DAN U OŠ „RETFALA“
Autor: Marinko Plazibat, 3. 11. 2021.

Taj je dan u OŠ „Retfala“ prošao „katastrofalno“! Naime, u suradnji sa Stožerom civilne zaštite škola je, u sklopu projekta „Na putu do smanjenja rizika od katasrofa (SROK),  na trajno korištenje dobila niz edukativnih modela koji simuliraju različite katastrofe.

Pomoću modela poplave učenici Ana Babić, Juraj Berišić, Bartol Klanac i Dora Potkovac podučili su učenike do kojih sve opasnosti mogu dovesti poplave.  Petra Kristić i Timea Marček pomoću simulatora potresa objasnile su na koji način dolazi do potresa te njegov utjecaj na građevine. (Petra Kristić je ujedno učenica koja je prošle školske godine osvojila treće mjesto na Državnom natjecanje iz geografije pa znanje o potresima ima u malome prstu.)

Na priču o nastanku potresa nadovezali su se Luka Pažanin  i Gabrijel Ševerdija demonstrirajući  vrste valova koji se javljaju prilikom potresa. Iva Mioč i Ema Vrselja, pomoću modela erozije tla, istaknule su važnost biljaka u sprječavanju  otplavljivanje čestica tla. Dorotea Palackić i Ana Zara Perić pomoću modela krškog reljefa opisale su način formiranja špilja.

Nakraju, Mihael Migić i David Ravnjak upoznaju učenike s načinom postanka i vrstama vulkana. Tu je bilo mjesta i za atraktivne pokuse kojima su ova dva iskusna kemičara dočarala samu erupciju vulkana. Navedene aktivnosti bile su popraćene crtežima koje su djelo učenika  produženog boravka uz budno oko kolegica voditeljica.

Dodatak aktivnostima unutar škole bile su i aktivnosti u školskom dvorištu tijekom kojih su djelatnici  Civilne zaštite prezentirali spasilačku opremu te strpljivo odgovarali na brojna pitanja učenika.  Šećer na kraju bilo je fotografiranje u amfibijskom vozilu.

I tako se, u stvari, ovaj katastrofalan dan pretvorio u dan u kojem su učenici (ali i svi djelatnici škole) puno toga naučili o smanjenju rizika od katastrofa koji se svake godine obilježava 13. listopada.

Ivana Dolaček, prof.