Mladi planinari u akciji VIKEND NA KRKU

Autor: Marinko Plazibat, 28. 9. 2021.

U organizaciji PD „Zanatlija“ iz Osijeka i naše školske planinarske sekcije pod vodstvom nastavnice Ljiljane Mandurić, te uz zdušnu pomoć nastavnica Dolaček i Zubaj, 17.-19. rujna 2021. godine održan je planinarski izlet na najviši vrh otoka Krka - Obzovu (569 m n/v), i još ponešto…

U petak smo se nakon nastave (iako je vremenska prognoza bila - kiša i samo kiša) uputili u smjeru Crikvenice, jer smo tamo imali dogovoren smještaj u hostelu Zagrebačkog holdinga. Nakon ugodne vožnje autobusom te druženja s ostalim putnicima, djecom iz dječjeg sela Ladimirevci i iz Jezične gimnazije, stigli smo u hostel te se uputili u obilazak Crikvenice.

Sljedećeg jutra „čekao“ nas je Krk i najviši vrh Obzova. Put je bio zahtjevan - kamena podloga, bez posebne staze, ali s prekrasnim pogledima i vidicima na naše more i otoke (jer je dan bio sunčan, što je bilo dobro za naš ten, koji je poprimio lijepu boju). Unatoč preprekama našli mladi planinari su ga s lakoćom svladali. Prvo smo stigli do Velog vrha, koji je bio na našem putu, a nakon toga  smo se uspeli do Obzove, gdje smo  se zasluženo odmorili i okrijepili slasticama iz naših ranaca.

Po povratku s planine uputili smo se u Bašku i Jurandvor, gdje smo posjetili crkvicu sv. Lucije te poslušali predavanje o Bašćanskoj ploči, jednom o najstarijih spomenika hrvatske vjerske i kulturne povijesti.

Kako je vrijeme bili prekrasno, uslijedilo je kupanje u našem moru, a zatim i uživanje u finim sladoledima, kolačima i hrani svake vrste, iako nas je čekala  večera.

Posljednjega dana, u nedjelju, napustili smo naš smještaj te se uputili u smjeru Fužina i Špilje Vrelo, a nakon predivnih prizora špilje uputili smo se u Park šumu Golubinjak u Delnicama, gdje smo svoje planinarske vještine pokazali u potpunosti, jer je teren bio sklizak, i zahtjevan, ali posebne male špilje, i šuma, nagradili su naš napor.

Nakon obilaska počastili smo se finim ručkom i sladoledom te u večernjim satima zadovoljni stigli u Osijek.

Ponovilo se!

Ljiljana Mandurić