Obilježeni Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Marinko Plazibat, 15. 10. 2016.

Manifestacija „Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje“ obilježena je u OŠ „Retfala“ 13. listopada 2016. U program manifestacije uvela nas je učenica osmog razreda Andrea Abramac, nakon koje je učenica četvrtog razreda Tina Brođanac podsjetila na važnost kruha najavljujući recitaciju „Dobri duh kruha“ učenica trećih razreda Dore Josić, Ane Sablić i Tene Stipanić.

Potom su učenice osmog razreda Vanessa Šapina, Lara Barišić i Andrea Abramac predmolile desetinu krunice te su se i ostali učenici Škole priključili molitvenoj inicijativi „Milijun djece moli zajedno za jedinstvo i mir.“ Nakon osvješćivanja važnosti kruha u svakodnevnom životu te molitvenog dijela, župnik župe Uzvišenja svetog križa, vlč. Ivica Martić, pročitao je prigodni psalam i ispričao priču koja govori o važnosti kruha te blagoslovio plodove zemlje i sve prisutne.

Potom je manifestacija, u kojoj su sudjelovali svi učenici i svi učitelji, a organizirala ju je učiteljica Ljiljana Mandurić, nastavljena raznim radionicama. Važno je spomenuti i gostovanje članica i članova Udruge „Šokačka grana“ koji su učenicima osmih razreda predstavili običaje našeg kraja te zajedno s njima umijesili tijesto i pravili kiflice.

Osim zahvale i radioničkog dijela, u sklopu manifestacije „Dani kruha i zahvalnosti“ održana je humanitarna akcija u kojoj su učenici OŠ „Retfala“ prikupili namirnice i donirali ih  socijalnoj samoposluzi „Rijeka ljubavi“ koja brine o socijalno najugroženijim pojedincima i obiteljima.

Osvješćivanjem, zahvalom, ali i iskazanim djelom ljubavi i milosrđa, vođeni biblijskom izrekom „…što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće, meni učiniste!“ (Mt 25, 40), zahvalili smo Bogu na svim dobrima koja nam se u svakodnevnom životu daju.

Napisala: Sanja Kopunović Legetin